Na rozdíl od známého pražského orloje se v otevřených dvířkách neukazuje dvanáct apoštolů, ale šest pohádkových postaviček.

S nápadem zatraktivnit novou přístavbu divadla orlojem přišel architekt Petr Hájek, který je spoluautorem původní podoby Divadla loutek i jeho rozšíření. Vedení divadla se nejdříve nápadu smálo, ale později ho přivítalo.

Kromě galerie pohyblivých loutek k orloji dále patří hvězdné hodiny. Oba objekty jsou začleněny do architektonické kompozice čelní, vstupní strany přístavby. V oknech galerie loutek se asi dvě minuty odehrává jednoduchý děj boje kašpárka se smrťákem, kterého se účastní i další čtyři postavy – anděl, král, královna a čert. Výjev doprovází původní hudba Vlastimila Ondrušky.

Autorem návrhu orloje je výtvarník Tomáš Volkmer, dřevořezby vytvořil řezbář Pavel Skorkovský. Tvůrci vycházeli z prapůvodního loutkového divadla, kde hodného a „vypečeného“ kašpárka pronásledovala zlá smrtka.

Orloj byl až do pondělka ve zkušebním provozu. Nyní bude denně k vidění od 8 hodin v pravidelných dvouhodinových intervalech až do 20. hodiny. Pouštět ho budou také před začátkem každého představení, aby ho měly možnost spatřit všechny děti, které divadlo navštíví.

Náklady na přístavbu divadla byly 56 milionů korun, investice do vybudování orloje samostatně vyčíslena nebyla.