Lidé, kteří pobírají pouze podporu, si mohou prací ve veřejné službě přilepšit až na částku 3679 korun oproti základnímu příspěvku 2020 korun za měsíc.

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz má pro výkon veřejné služby vytvořeno celkem sto dvacet míst. K 31. lednu 2011 činil počet takto zaměstnaných sto sedm osob. Týdně zajišťuje práce maximálně třicet lidí, kteří jsou rozděleni do dvou skupin – pro oblast Fifejdy a pro centrum Ostravy a Přívoz.

„S výkonem pracovníků zaměstnaných v rámci veřejné služby jsme spokojeni. Dělají kus práce pro to, aby bylo naše město čistější,“ řekl místostarosta centrálního obvodu Dalibor Mouka. Náklady na odměny a především na pracovní pomůcky činily v tomto obvodu za loňský rok sedmdesát tisíc korun.

V obvodu Ostrava-Jih bylo k 31. lednu zaměstnáno ve veřejné službě padesát čtyři lidí. V těchto dnech se ve vedení obvodu rozhoduje, kolik pracovních míst bude vytvořeno v následujícím období.

„Jsme s těmito lidmi velmi spokojeni, neumím si představit, jak by obvod bez nich vypadal. Zkrátka se bez nich neobejdeme,“ uvedl vedoucí technické správy Libor Kaňák.

Ostrava-Poruba má pro veřejné služby vytvořeno sto dvacet míst. K 31. lednu byla kapacita plně obsazena. „Veřejná služba je pro nás obrovská pomoc, která se rozhodně osvědčila,“ sdělila tisková mluvčí porubské radnice Petra Špornová.

Zaměstnanci veřejné služby pomáhají hlavně při ručním úklidu veřejných prostranství, starají se o úklid v parcích a kolem autobusových a tramvajových zastávek. Podílejí se na likvidaci černých skládek, sběru a odvozu komunálního odpadu uloženého mimo popelnice. V zimních měsících zajišťují odhrabávání sněhu z přechodů pro chodce a zastávek městské hromadné dopravy.

LENKA MOLNÁROVÁ