„Od května mám zastavený byt, auto, spoření a dokonce i účet. Všechny peníze, které mi na něj přijdou, mi okamžitě stáhnou. Raději ho teď vůbec nepoužívám. Všechny platby řeším mimo něj,“ vysvětluje svou situaci čtyřiapadesátiletá žena z Vratimova, která městu dlužila a podle exekutorů stále ještě dluží, peníze.

Vše začalo minulý rok, kdy se Orságová z dopisu dozvěděla, že musí kvůli nezaplaceným pohledávkám k soudu. „Vůbec jsem netušila, jak ten dluh mohl vzniknout. V té době byl můj syn těžce nemocný. Podstupoval léčbu chemoterapií kvůli rakovině. Měla jsem úplně jiné starosti a nic dalšího jsem v té době neměla sílu řešit,“ říká. Soud rozhodl, že musí Orságová k určitému datu zaplatit městu patnáct tisíc a dvacet šest korun.

„Byly to pro mě velké peníze. Pracuji jako servírka a patnáct tisíc nenašetřím za celý rok. Požádala jsem proto o splátkový kalendář, abych mohla dluh vyrovnat postupně,“ popisuje své další kroky Orságová. Jak ale dodala, její žádost město zamítlo. Rozhodla se proto peníze zasílat po částkách. „Když uplynul čas splatnosti, chybělo mi doplatit ještě osm tisíc korun. Ty jsem si nakonec půjčila a prvního prosince loňského roku jsem dluh vyrovnala osobně na pokladně městského úřadu. Bylo to necelý měsíc po konci splatnosti.“

Celou záležitost pak měla Jarmila Orságová za ukončenou. To byla však jediná. Po více než dvou týdnech od poslední splátky město podalo podnět k exekuci. „O tom jsem se ale dověděla až v květnu, kdy mi přišlo oznámení o už probíhající zástavě mého majetku. Ta bude zrušena až potom, co exekutorům zaplatím více než dvacet devět tisíc korun,“ dodala. Kromě patnácti tisíc dvaceti šesti korun, které žena dlužila městu, částka obsahuje také výdaje spojené s činností exekutora.

„Okamžitě jsem utíkala na úřad. Na finančním oddělení mi řekli, že je vše v pořádku, že jim mé peníze přišly. Přesto mi stále chodí obálky od exekutora. Nervy z toho mám už úplně nadranc,“ říká rozčileně. Rozhodla se proto poslat prosbu o zastavení exekutorského řízení starostce Vratimova Dagmar Hrudové. Podle jejích slov to byla právě ona, kdo dal k exekuci podnět.

„O tomto případu víme. Podali jsme návrh na zastavení exekuce. Město nebude po paní Orságové požadovat žádnou náhradu za výdaje, které nám vznikly,“ sdělila Hrudová.

Na to, jak vysokou částku po Orságové bude chtít exekutor, už město ale vliv nemá. Stanovisko Exekutorského úřadu Ostrava v ulici Poděbradova, který má její případ na starosti, se Deníku nepodařilo získat s odvoláním na nepřítomnost soudního exekutora Jiřího Krále, který úřad vede.

„Podle mě by měla výdaje za práci exekutora zaplatit paní starostka. Byl to přece jen její podnět. Je smutné, že na velké dlužníky nemají páku a na obyčejného člověka kvůli zanedbatelné částce pořádají hon na čarodějnice,“ konstatuje smutně Orságová.

Lucie Rusková