Občanské sdružení s názvem Hlásím se k továrně a sdružení Dolní oblast Vítkovice totiž usiluje o to, aby v Ostravě vznikl prostor pro současnou uměleckou tvorbu a vzdělávání. Usadit se chtějí v objektu bývalého dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovic.

„Ačkoliv naše cílová skupina budou pravděpodobně především mladí lidé, říkáme jim současní lidé. Jsou to všichni ti, kdo se zajímají o to, co se aktuálně v umění všech žánrů děje,“ říká za sdružení Hlásím se k továrně jedna z jeho hlavních představitelů, Marta Pilařová.

„Ostrava takovýto prostor nutně potřebuje, protože zde nic takového není. Je potřeba mít jednu základnu, centrum, kde lidé budou mít zázemí pro svou tvorbu,“ zdůrazňuje dále Pilařová v dalším díle seriálu, které mapuje změny a nová využití industriálních památek ve městě.

Prohlídky Národní kulturní památky dolu Hlubina, koksovny a vysokých pecí probíhají o víkendech vždy v 10, 12, 14 a 16 hodin. A pozor – i v době státních svátků 5. a 6. července bude Hlubina pro návštěvníky ve stejný čas otevřena! Nástup prohlídky od vrátnice dolu Hlubina, Místecká ulice, tramvajová zastávka Důl Hlubina. Více informací na www.dolnioblastvitkovice.cz

Podhoubí pro nápady umělců

Představitelé sdružení Hlásím se k továrně našli vhodnou budovu pro své zázemí na bývalém dole Hlubina, proto začali na začátku loňského roku spolupracovat se sdružením Dolní oblast Vítkovice, které má tuto Národní kulturní památku v nájmu od Moravskoslezské­ho kraje.

„Staré koupelny na dole Hlubina nám imponují svou architektonickou krásou. I když budeme zcela měnit funkci této budovy, budeme brát po celou dobu ohled na toto místo a zasahovat do něj budeme jen natolik, abychom ho nikterak nepoškodili,“ vysvětluje Marta Pilařová.

Projekt s názvem Provoz má fungovat jako magnet, který přitáhne lidi a bude v nich rozvíjet nápady. Koncept vychází z bohatých zkušeností představitelů sdružení, kteří v průběhu své vlastní tvorby naráželi na to, co v Ostravě není, co zde po umělecké stránce chybí…

„Je potřeba dát tvorbě volnost. U nás na Provozu bude vznikat spousta vzdělávacích a uměleckých akcí, které se na sebe budou navzájem nabalovat a které budou spojovat lidi. A přesně v takovémto podhoubí vznikají dobré nápady. Když se pak někdo zeptá toho, kdo prorazí, kde začínal, on odvětí: V Ostravě, na Provozu, paráda! Tam jsem našel všechno, co jsem potřeboval!“ popisuje nadšeně Pilařová.

Architekty vystřídají třeba hiphopeři

Budova Hlubiny má šestnáct set metrů čtverečních rozdělených do čtyř prostorů ve dvou patrech. V prvním patře vlevo je velký sál, který se nabízí k pestrému využití. Může se tam zkoušet divadlo, pořádat semináře či workshopy. Další místnost v prvním patře obsadí výtvarné ateliéry. V temném prostoru mezi světlíky má být fotokomora.

„V přízemí pak bude část věnovaná zvuku a hudbě. Budou zde odhlučněné zkušebny, kde budou zkoušet kapely, chybět nemůže zvuková laboratoř a nahrávací studio. V galerii na chodbách se budou velmi často obměňovat krátkodobé výstavy aktuálních mladých zajímavých umělců z regionu. Nebude chybět ani infoshop, zázemí a prostor pro různorodé volnočasové aktivity,“ přibližuje Marta Pilařová.

A jak bude vypadat takový běžný den na Provozu? Představa je například taková, že dopoledne se zde bude konat setkání architektů, kteří představí modely svých staveb. Odpoledne přijdou tanečníci a budou zkoušet své sestavy.

„Pak přijdou dva mladí teenageři hiphopeři, kteří chtějí svou tvorbu „z pokojíčku“ posunout někam dál. S výtvarníky z vedlejších ateliérů pak na chodbě proberou obaly na desky či plakáty na koncerty,“ nastiňuje dále členka sdružení. A po nich dorazí třeba amatérské divadlo. Všechno přitom bude doplněno o lektory, kteří budou na Hlubině připraveni poradit a předat své zkušenosti dalším.

Přesně takový prostor podle ní v Ostravě v současnosti chybí. Na Provozu budou mít lidé možnost tvorby, ale budou tam chodit i jako návštěvníci na odborné semináře, koncerty, autorská čtení či divadelní představení.

„V Ostravě není místo, kde by bylo možné udělat koncert nějakého prapodivného hudebního stylu a žánru, který se v hlavním proudu neujme. Když takovýto styl poslouchá v regionu dvě stě lidí a organizátoři chtějí pozvat kapelu ze zahraničí, tak je to finančně velmi náročné. Na Provozu to půjde,“ míní Marta Pilařová.

Kdy bude Provoz hotový?

To všechno, na co se organizátoři těší, ale zatím brzdí skutečnost, že budova starých koupelen je jednak nezkolaudovaná, jednak zde pod dohledem památkářů neustále probíhají různé dílčí opravy. Veškeré akce tak nyní vzhledem ke stavu objektů provází řada bezpečnostních, bezpečnostně-technických a organizačních opatření.

„Na začátku roku 2011 jsme se domluvili, že budeme dělat minimum akcí a budeme se soustředit na to, aby se dosud nezkolaudovaná budova proměnila na budovu zkolaudovanou, zrekonstruovanou, vybavenou a připravenou na všechny naše plány,“ objasňuje Pilařová.

Sdružení Dolní oblast Vítkovice a Hlásím se k továrně proto bude reagovat na zářijovou výzvu ministerstva kultury na evropské dotace. „Dopracujeme projekt, abychom ho v listopadu byli schopni podat, a na začátku příštího roku se dozvíme, jak to dopadlo. To vše za přispění Moravskoslezského kraje a společnosti Vítkovice Machinery Group. Pokud peníze dostaneme, tak do začátku roku 2014 vybudujeme nutnou infrastrukturu. A od roku 2014 znovuzahájíme Provoz Hlubiny,“ dodává ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice, Petr Koudela.

Co je občanské sdružení Hlásím se k továrně?
Jedná se o kolektiv lidí a volnou iniciativu tvůrců, kulturních organizátorů, pořadatelů koncertů, divadelních a filmových představení, vizuálních umělců a promotérů z Ostravska a z okolí, který usiluje o to, aby v Ostravě vznikl prostor pro současné umění a vzdělávání.

Hlubina žije kulturou už nyní. Výstavy střídá divadlo či koncerty

Existuje síť pravidelných akcí, které mají na Hlubině již tradici a ve kterých chtějí organizátoři pokračovat. Patří mezi ně například festival činoherního a alternativního divadla Dream factory, filmový festival Kamera Oko či literární Měsíc autorského čtení. K tomu postupně přibývá řada nových programů.

„Máme vymyšlené i své vlastní akce – chtěli bychom v Ostravě zavést například festival industriální hudby. V širším středoevropském regionu není – a kde jinde bychom jej měli dělat než v této naší ostravské kráse,“ nastiňuje Marta Pilařová.

Ale podívejme se popořádku na to, co už se na Hlubině podařilo pro veřejnost zorganizovat…

1) Provoz začal fungovat 1. května loňského roku, a to uspořádáním celodenního festivalu. Výtvarníci z ostravské fakulty umění navezli svá díla, hrály ostravské kapely, nechyběli performeři, na nádherné šedivé oprýskané stěny se promítalo, Akce ukázala, že Hlubina má velký potenciál.
2) Projekt na vybudování provozu na Hlubině s centrem pro vzdělávání a současné umění se stal součástí projektu přihlášky Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015. Sdružení proto připravilo akci s názvem Přihláška fest, která měla na programu literární čtení, koncerty či divadla.
3) Snaha o pravidelný výstavní program na Hlubině odstartovala v červenci loňského roku výstavou organizovanou ve spolupráci s pražskou galerií Start. Při ní jednu stěnu horního sálu obsadily velkoformátové fotografie nahých lidí plavajících v obrovské kouli v bazénu. Byl to specifický projekt napasovaný speciálně na prostředí starých koupelen.
4) Na Hlubině se konala první ostravská Pecha Kucha Night. Jde o akci, na které lidé z různých oborů jako jsou architektura, design, fotografie či jiné formy vizuálního umění prezentují svou tvorbu, nápady, postřehy a názory. Pecha Kucha formát předepisuje dvacet vteřin na jeden snímek a celkem dvacet snímků na jednu prezentaci.
5) Druhý ročník festivalu Youth for Youth se na Hlubině uskutečnil loni v říjnu. Na akci podporující mladé umělce se představily ty nejmladší kapely, kluci ze základky, kteří praštili takřka poprvé do kytar, výtvarníci, divadelníci…
6) Obrovský úspěch měla letošní ostravská Muzejní noc, do které byla zapojena i Hlubina. Na akci s názvem Děs v Hlubině, jejíž součástí byla noční stezka odvahy starými hornickými koupelnami a pak také projekce hororových filmů na notně oprýskanou zeď, se přišlo podívat více než dva tisíce lidí.
7) Své pevné místo v má v této Národní kulturní památce také filmový festival Kamera Oko. Letos v září se ale uskuteční v trochu jiném místě – naproti starým koupelnám v budově těžního stroje. Lidé tak navštíví zase jiný, zajímavý a ne tak okoukaný industriální prostor.
8) Na začátku června se vedle dalších míst v Ostravě uskutečnil na Hlubině už třetí ročník festivalu Dream factory. Na diváky čekaly v prostorách starých i nových koupelen čtyři dny nabité klasickým i alternativním divadlem, tancem, improvizací, pantomimou, diskuzemi či hudbou. Festival navštívilo přes tři tisíce diváků, kteří třeba ve stoje aplaudovali Klicperovu divadlu a jejich Noci Oživlých mrtvol. Zhlédnout mohli i vynikající komedii Pestré vrstvy, kterou se souborem Divadla Petra Bezruče nazkoušel Janusz Klimsza právě v prostorách Dolu Hlubina.
9) Zrezivělá krása je název dokumentárního cyklu České televize, jehož první díl se na konci dubna promítal v Dole Hlubina. Kde také jinde, když byl věnován industriálním památkám v Dolní oblasti Vítkovic, které však nepředstavoval pouze jako zrezivěle krásné, ale také jako schopné nového života.