Po svátcích z počátku července už někteří mají stočený med i z druhé snůšky a pochvalují si, že letošní rok se vydařil. „Nepamatuji. Fakt si nepamatuji, že bych od roku 1974, kdy jsem se včelkami začal, měl tak dobrou snůšku jako letos. Pro tu druhou snůšku bylo dobré, že kvetly řepka i akát. S lípami to bylo slabší. I přesto se ale vydařila i druhá snůška. Pro letošek ale končíme. Ne nadarmo se říká, že když jdou kosáči na pole, včely z polí odlétají.

S lesním medem letos už moc počítat nemůžeme. Ten vzniká tak, že mšice a červi nabodávají rostlinná pletiva, kterými proudí míza bohatá na živiny. Mšice pak přebytečný sladký roztok rozstřikují po okolí, včelky tyto kapičky sbírají. Deště z předchozích dní ale mšice spláchly, takže žádnou velkou úrodu lesního medu neočekávám,“ uvedl Bohumír Toman, místopředseda Okresního výboru Českého svazu včelařů v Ostravě.

Jak dodává, po loňském roce, kdy byla úroda medu hodně mizerná a pro většinu včelařů šlo o sezonu prodělečnou, je letošek povzbuzení.
Včelař Ivan Korba ze Slezské Ostravy zatím ještě med ze druhé snůšky nestáčel. „Díval jsem se do úlů, nevypadá to špatně. Stáčet med ze druhé snůšky budu odhadem za čtrnáct dní, tak uvidíme,“ dodává včelař.