VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Svět techniky bude za obřím zrcadlem

Ostrava - Projekt velkého Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovic zpopularizuje zábavnou i poučnou formou vědu a technické disciplíny jak školákům, tak široké veřejnosti.

10.7.2011
SDÍLEJ:

Science technology centrum v Dolní oblasti VítkovicFoto: Vizualizace: Vítkovice Machinery Group

Tajuplnou vědu, zajímavosti z výzkumu i nápady technických oborů. To všechno by mělo hravou a poutavou formou zpřístupnit veřejnosti Science Technology Centrum (STC) neboli česky řečeno Svět techniky. Objekt, který bude atraktivní nejen svým vnitřním vybavením, ale i venkovním vzhledem, by měl už brzy začít vyrůstat v Dolní oblasti Vítkovic.

Krása nyní opravovaného Plynojemu či Vysoké pece č. 1 se tak bude odrážet ve velké zrcadlové stěně, která bude tvořit přední část fasády STC. Kdo je autorem tohoto řešení budovy, jež má být dalším z velkých lákadel v Dolní oblasti? Čtenářům našeho seriálu je asi odpověď předem jasná – samozřejmě architekt Josef Pleskot a jeho AP Ateliér.

Na okraj o Science Technology Centru
Žadatelem o dotaci na realizaci Science Technology Centra je sdružení Dolní oblast Vítkovice, hlavním partnerem projektu je Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Dále se na projektu podílí Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava a další města, jako Opava, Havířov, Karviná, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Třinec a Krnov.
„Všichni ví, že to, co tady vznikne, má nejen městský, ale v podstatě i regionální a nadregionální význam. Takže než aby se něco útržkovitě vytvářelo v jednotlivých městech, je lepší soustředit se směrem k nám a podpořit tento velký projekt, který přinese benefity všem sousedním městům i kraji,“ konstatuje ředitel STC Jakub Švrček.
„Svět techniky vnímáme jako unikátní možnost pro vytvoření ojedinělého zázemí pro popularizaci techniky, potažmo studia technických oborů, které jsou v našem kraji tolik zapotřebí. Naši pedagogové se už v tuto chvíli významnou měrou zapojují do přípravy exponátů a pedagogických programů jak pro základní, tak pro střední školy,“ doplňuje Martin Duda, ředitel Centra projektové podpory VŠB-TUO.
V neposlední řadě projekt podporují také nejvýznamnější regionální zaměstnavatelé, jakými jsou Vítkovice Machinery Group, ArcelorMittal Ostrava, Hyundai, OKD a Bochemie Group. Všichni dostanou v centru prostor pro svou vlastní prezentaci.
„Kupříkladu Vítkovice Machinery Group, jako jeden z hlavních sponzorů, představí proces využití zemního plynu v dopravě, neboť patří k velkým průkopníkům CNG technologií. Můžou tak v malém měřítku srozumitelně prezentovat veřejnosti, co vlastně Vítkovice dělají a jak probíhají výrobní procesy,“ objasňuje Švrček.

Bude to líheň mladých talentů

Nápad vytvořit v Ostravě svět techniky se zrodil někdy před dvěma lety. Kde jinde by také měl být, když právě s Moravskoslezským krajem jsou technická odvětví pevně a historicky spjata?

„V této chvíli stojíme před nutností spolu s ekonomikou znovu začít oživovat zájem o technická a přírodovědná studia,“ míní Klára Janoušková, manažerka projektu Podpora technických a přírodovědných oborů z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.
A jedním z takových popularizátorů vědy a techniky by se měla stát i Dolní oblast Vítkovic. Prohlídková trasa na Vysoké peci č. 1, multifunkční aula v Plynojemu, interaktivní muzeum v VI. energetické ústředně a zbrusu nový velký Svět techniky – to všechno nabídne unikátní příležitosti k rozkvětu vědy a techniky v celém kraji.

„STC umožní zvýšit prestiž a pozitivně změnit image vědy a techniky u cílových skupin, kterými budou především žáci mateřských, základních a středních škol, ale potažmo celá široká veřejnost. V neposlední řadě vytvoří předpoklady pro objevení technických talentů,“ přibližuje Jakub Švrček, ředitel Světa techniky.

Čtyři plus jeden svět Světa techniky
Velký svět techniky bude na ploše čtrnácti tisíc metrů čtverečních zahrnovat celkem čtyři světy s trvalými expozicemi a jeden svět s expozicemi dočasnými.
„Vyroste zde Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace, Svět přírody a řada dočasných výstav. Spojující myšlenkou všech expozic bude věda a technika v našem životě,“ vysvětluje ředitel Jakub Švrček.
Všechny výstavy budou vybaveny nejmodernější technologií, exponáty budou doplněny popisem a některé vybrané expozice budou vybaveny 3D prezentacemi a tabulemi. Kromě samotných expozic budou v centru probíhat různé doprovodné programy a navazující aktivity, jako soutěže a vědomostní kvízy pro děti.

V Brazílii jsou jich stovky

Centra tohoto typu zatím v České republice chybí. V dnešní době jsou čtyři – v Liberci a Plzni jsou už funkční a v Brně a v Ostravě teprve vznikají. Celosvětově je přitom budování STC rozšířený trend. Například v ryze zemědělské zemi jako je Brazílie jich mají dokonce přes dvě stě. Nejvíce jich pak vzniká v jihovýchodní Asii.

Dolnovítkovické STC bude ale jiné než ostatní. Punc jedinečnosti ve světovém kontextu získá především umístěním nikoliv takříkajíc na zelené louce, jako je to běžné, ale v unikátní lokalitě úžasného industriálního dědictví, kde věda i technika už mají svou bohatou historii.

„Ostravský svět techniky je takový ne úplně obvyklý dům s formou zaobleného rovnoramenného trojúhelníku,“ říká o něm jeho tvůrce, významný český architekt Josef Pleskot. „Touto svojí formou zakončuje industriální areál Dolní oblast Vítkovice a jako v rohu hojnosti v sobě ukrývá všechny rozhodující poznatky lidstva z oblasti vědy a techniky,“ pokračuje Pleskot.

Svojí sto dvacet pět metrů dlouhou diagonálně postavenou zrcadlovou fasádou bude STC z jednoho pohledu reflektovat industriální komplex a z druhého pohledu rozsáhlý park, který vznikne v těsném sousedství. „Návštěvníci budou při vstupování do STC obří zrcadlovou plochu podcházet, a zažívat tak zvláštní iluzi přechodu ze světa reálného do světa vědy, idejí a vzdělání,“ dodává architekt.

SCIENCE TECHNOLOGY CENTRUM v Dolní oblasti Vítkovic má tvar zaobleného rovnoramenného trojúhelníku. Svojí sto dvacet pět metrů dlouhou diagonálně postavenou zrcadlovou fasádou bude z jednoho pohledu reflektovat industriální komplex areálu a z druhého pohledu rozsáhlý park, který vznikne v těsném sousedství. „Návštěvníci budou při vstupování do STC obří zrcadlovou plochu podcházet, a zažívat tak zvláštní iluzi přechodu ze světa reálného do světa vědy, idejí a vzdělání,“ přibližuje architekt Josef Pleskot. Vizualizace: Vítkovice Machinery Group

Začít stavět se má příští rok

Celý projekt dolnovítkovického STC bude v rámci realizace významně spolufinancován z prostředků EU. V listopadu loňského roku projekt postoupil hodnocením mezi nejúspěšnější čtyři a v současné době prochází takzvaným negociačním řízením, které odstartovalo v květnu tohoto roku. Při něm se musí klady projektu obhájit jak před hlavním poskytovatelem dotace, což je ministerstvo školství, tak před evropskými úředníky a zástupci renomovaných evropských Science learning center.

Na jejich doporučení například organizátoři upustili od příliš drahé technologie IMAX kina, kterou nahradili kinem s technologií 3D, a naopak navýšili finanční prostředky pro pořízení exponátů. Očekávané výsledky o rozhodnutí udělení dotace ve výši 570 milionů korun přijdou na podzim tohoto roku.

„Pokud dostaneme dotaci, vybereme zhotovitele stavby a můžeme začít stavět,“ říká Švrček. Na začátku příštího roku by se podle něj předalo staveniště a nejpozději za dva roky by mohl začít zkušební provoz centra. „Ve stejném roce by pak STC mohlo přivítat první návštěvníky i v ostrém provozu,“ dodává ředitel vznikajícího areálu.

V Avionu bude „přísně tajná“ výstava
Top Secret neboli přísně tajné. To je název putovní výstavy, která od 15. července zakotví v ostravském Avion Shopping Parku. Do Ostravy ji ve spolupráci se sdružením Dolní oblast Vítkovice doveze plzeňská Techmania, což je obdoba budoucího ostravského STC.
„Desítky interaktivních exponátů neotřelou formou představují kriminalistické a špionážní metody, jako je daktyloskopie, balistika, forenzika, ale i kódování dokumentů a podobně. Expozice dává návštěvníkům příležitost uvědomit si, že špionáž je velmi široké téma, zahrnující tradiční představu o Jamesi Bondovi až po průmyslovou špionáž,“ říká ředitel Techmania Science Center Vlastimil Volák.
Během výstavy se návštěvníci budou moci vytrénovat v dobrého špiona, najít skryté kamery, odposlechnout tajné konverzace, odemknout zámek bezpečnostního trezoru, pokusit se schovat kamerám nebo přelstít senzory a vstoupit do vysoce zabezpečené oblasti, která je pod stálým dohledem, rozluštit šifru nebo naopak zakódovat různé dokumenty, hrát si na někoho jiného a vidět přetvářku ostatních.

Autor: Martin Pleva

10.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policejní zásah v Ostravě-Výškovicích.
4

Opilec v Ostravě-Jihu dělal scény. Vyjednávač neuspěl, vyrážely se dveře

Sčítání volebních hlasů. Ilustrační foto

Moravskoslezská nej... aneb výjimečnosti kraje ve výsledcích voleb

Zákeřný meningokok vzal život mladé dívce

Ostrava – Život 18leté dívky si vyžádalo v minulých dnech meningokokové onemocnění. Onemocnění mělo v jejím případě velmi rychlý průběh. Mladá pacientka zemřela do 24 hodin poté, co se u ní projevily problémy.

Pod Frýdlantskými mosty je konečně čisto! Na jak dlouho?

/FOTOGALERIE/ Podzimní generální údržba podchodu pod Frýdlantskými mosty v centru Ostravy finišuje. Jako nové rozhodně nevypadají, ale také už neodpuzují na pohled.

Petřkovice i v deseti kousaly, body z derby ale nemají

/FOTOGALERIE/ První třetiligové derby sezony patří Hlučínu. Prestižní utkání s Petřkovicemi domácí fotbalisté dotáhli do vítězného konce. Před téměř čtyřmi stovkami diváků díky brankám Hudeczka a Krauta zvítězili 2:1. Za hosty dokázal už jen snížit kanonýr Lokša.

Na opravené Ostravské ulici jde o život. Řidiči mohou najet do skládky materiálu

Šlendrián a diletantství. Jinak už dění na Ostravské ulici před Havířovem nazvat nelze. Řidiči tam jsou opět omezováni pochybnými značkami a navíc mohou najet do neoznačené skládky materiálu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT