„Tam to bylo náročné. Mám totiž problémy s páteří, nemůžu sedět celou šichtu. Tady se můžu protáhnout, když potřebuji a odpočinout si,“ srovnává Prstecká. V textilní dílně charity pracuje už devět let. „Jsem ráda, že mám tuhle práci. Mám běžnou pracovní dobu, dělám od šesti do dvou, od pondělí do pátku. Plním hračky nebo je zažehluji,“ popsala Prstecká.

V textilní dílně charity pracuje devět lidí. „Jde vesměs o lidi, kteří mají různá fyzická postižení, ať už vrozená nebo jsou po závažné nemoci,“ říká Martina Kozelská z Charity svatého Alexandra.

Tato chráněná dílna je jednou z devíti, které se od pátku do neděle představují na Masarykově náměstí v Ostravě. Setkání tam zorganizovala Nadace OKD a společnost ArcelorMittal Ostrava. Své výrobky nabízejí zdraví i postižení zástupci dílen ve velkém průchozím stanu.

Například až z podkrkonoší sem přivezl své netradiční hudební nástroje Sociální ateliér Tilia. „Jde o hudební nástroje pro muzikoterapii, jako litofony, což jsou laděné kameny. Děláme je jako jediní v Evropě. Nebo xylofony. Prostě takové nástroje, na které je jednoduché hrát a k muzice přitáhnou,“ vysvětlil Josef Salaba z ateliéru.

Nástroje tam vyrábějí fyzicky i psychicky postižení lidé. „U nás je to namíchané, jsou to lidé, kteří mají špatná záda, nevidí, nebo schizofrenici. Před tím byli dlouho nezaměstnaní, třeba desetiletí, my jsme tam pro ně jediná záchrana,“ konstatoval Salaba. Do Ostravy je pozvala Nadace OKD, která organizaci přispěla na vývoj a výrobu lyr.

„Rok 2011 je kvůli hospodářské situaci, snižování státních dotací i legislativním změnám pro chráněné dílny velmi náročný. Proto jsme na ně zaměřili podporu. Na pracovní integraci hendikepovaných jsme letos rozdělili kolem osmi milionů korun. Podpoříme stabilizaci a rozvoj více než třiceti chráněných dílen z celé republiky,“ vysvětlil ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.

Na ostravském Masarykově náměstí byl k mání také med a svíčky z včelího vosku z produkce medodílny sdružení Šťastný domov, keramika z opavské Charity či textilní a dřevěné výrobky z Asociace Trigon, která sídlí v Porubě a pomáhá lidem s duševním onemocněním. „Návštěvníci tady vidí, že naši lidé, kteří sice na první pohled vypadají, že jsou v pořádku, ale jejich uplatnění ve společnosti je velmi těžké, dokážou pracovat a vyrábět třeba i nádherné věci,“ říká Eva Vozničková z asociace.

Své výrobky představilo také sdružení Effahta a Chrpa z Krnova.

„Musím říct, že atmosféra je tu hodně příjemná, jsme rádi, že jsme tady mohli přijet. To, že naši klienti něco vyrobí, a pak se to prodá, to je pro ně odměna. Vidí, že to, co dělají, má význam, že se to lidem líbí,“ sdělila Sylva Dorazilová ze Slezské diakonie.

Zajímavostí jarmarku jsou masáže ve speciálním stanu, které zajišťují hendikepovaní maséři z Tyflocentra Karviná. „Jsou to školení maséři. A mají úplně jiný cit, jiný přístup k lidem, je to prostě o něčem jiném,“ popisuje Božena Benediktová z Tyfloservisu.