Když prohlídka zoo v osm večer začíná, je světla ještě hodně. I tak má ale místo, které je domovem tisíců zvířat, zvláštní atmosféru. Je tam nezvyklý klid, návštěvnické cesty jsou prázdné, stánky s občerstvením zavřené.

Večerní návštěva startuje u plameňáků. Několik desítek lidí se na začátku rozdělí na dvě skupiny, a pak už každá pokračuje jinou trasou.

„Ta vysoká tráva a rákosí jsou tu schválně. Aby se plameňáci dobře rozmnožovali. Ne proto, abyste na ně neviděli. Na to jsou tu tyto průzory,“ říká lidem Dana Škorňáková, která noční zoo provádí návštěvníky už pět let.

Podobná vysvětlení nabízí i později. Například zarostlý výběh u jedné z šelem by si mohli návštěvníci zoo vykládat různě. „To není proto, že by naši zahradníci zaspali, ale protože v podobném prostředí ve volné přírodě žije,“ podotkla Škorňáková.

Procházka s průvodcem je plná zajímavých informací. Lidé se například dozví, která konkrétní šelma trpí astmatem, proč chodí levhart kolem mříže stále sem a tam, nebo že oslík se jmenuje Terezka, krávy Johanka a Blaženka a prasnice Eliška a Tonička. Právě obrovské prasnice už v sobotu v devět večer spaly. „Nemůžu vám slíbit, že uvidíte všechna zvířata, na která jste se těšili. Nejsme cirkus, nepřijdou na zavolání,“ podotkla průvodkyně. Naopak plni energie byli jeleni. „To proto, že jsme tu navečer. Kdybyste přišli v poledne, velká většina z nich bude jen ležet,“ řekla Škorňáková.

„Nikdy jsme tu večer nebyli, a slyšeli jsme, že je to fajn. Takhle podrobně s výkladem jsme to ještě nezažili. A v některých uličkách jsme dokonce dříve vůbec nebyli,“ konstatovala návštěvnice Renata, která do zoo přišla ještě se třemi přáteli. „Zvířata, která ve dne nevidíme, teď večer vychází. A ten výklad je perfektní,“ pochvaloval si další návštěvník.

Ve čtvrt na deset už je v zoo pomalu tma jako v pytli. Občas ji rozřízne trochu strašidelný zvuk některého ze zvířat. Průvodkyně je kromě mikrofonu vybavena i výkonnou baterkou. V kuželu světla se zvířata vynořují přímo před návštěvníky. Za některými zvířaty přitom skupina zamíří i do pavilonu, a to za hrochy a slony. „To byl jeden z nejpřekvapi­vějších zážitků z poslední doby. Když byl v červnu po delší době znovu otevřen sloní pavilon, návštěvníci poprvé viděli spícího slona,“ řekla Škorňáková. Večerní prohlídka ostravské zoo se během prázdnin koná každou sobotu. Kapacita je ale omezená. Zájemci by si měli pro jistotu účast telefonicky zarezervovat (596 241 269). Platí se na ni běžné vstupné.