Na začátku minulého století to byly výstavní vilky důležitých úředníků Fryštátských železáren, dnes karvinského závodu ArcelorMittal nebo také pro místní stále JÄKL. Posledních třicet let v nich bydlelo stále více tzv. nepřizpůsobivých obyvatel, které se radnice rozhodla vystěhovat. A dnes a v dalších dnech se šest z posledních osmi domků poroučí k zemi.

Více informací o tématu čtěte v Souvisejících článcích

Na jejich místě mají časem vyrůst montované haly, sklady, dílničky. Taková menší průmyslová zóna, kde najdou prostory pro výrobu drobní a střední podnikatelé. Město se rozhodlo oproti původním plánům likvidaci nejproblémovější vyloučenou lokalitu ve městě urychlit. Vagónku totiž začali nepřizpůsobiví rabovat ihned poté, co odtamtud byla vystěhována většina rodin.

„Prostor nebylo možné přes snahy města uhlídat. Rabování tady probíhalo ve velkém, proto bouráme už teď na vlastní náklady. Z osmi domů zbouráme šest, ve dvou zbývajících ještě bydlí rodiny,“ řekl primátor Tomáš Hanzel.

Jak připomněla mluvčí města Šárka Swiderová, dvě ze tří rodin mají každá po devíti dětech a město, které jim musím zajistit adekvátní bydlení, s tím má problém. „Nemáme tak velké byty, takže stále hledáme řešení,“ uvedla Swiderová.

Speciální demoliční stroj, který se dnes dopoledne „zakousl“ za přítomnosti novinářů, úředníků města a strážníků do první z vilek, neměl těžkou práci. Jeho obsluha obrovskou lžící zkušeně ukrajovala dům kus po kousku. Neodolaly mu zdi, střecha, komíny, septik ani okolní hospodářské budovy, nebo spíše chatrče.

„Nebude tady nic, co by se dalo odnést, prostor bude zplanýrovaný a čistý,“ dodala mluvčí města. Průmyslová zóny by se měla už v příštím roce, ale záleží to na uvolnění peněz. „Počítáme s náklady asi 50 milionů korun,“ řekl primátor Tomáš Hanzel.