Co se stalo? Proč to nejede? Ptali se lidé cestující ostravskými trolejbusy a tramvajemi včera před devátou hodinou. Například cestující z jižní části města do centra se odpovědi od řidičky ale nedočkali.

„Tramvaj se najednou zastavila. Řidička se pokoušela rozjet, ale nešlo to, pak přebíhala z vozu do vozu. Nikomu ale neřekla, k jaké poruše došlo, jak dlouho tu budeme čekat, jestli stihneme další spoje,“ zlobila se paní Marta.

Podobně situaci v tramvaji jedoucí z Poruby na náměstí Republiky popsal i cestující Martin Zrno. „Nastal velký zmatek. Někteří lidé začali na řidičku hystericky řvát, chtěli, aby je pustila ven z tramvaje, aby stihli další spoje. Ta nejdříve tvrdila, že to nejde, pak dveře ale otevřela.

Mezitím si někteří lidé, kteří vystoupili, své plány rozmysleli a zase se chtěli vrátit zpátky. Všichni se ptali, co se stalo. Až po zhruba pěti minutách řidička naštvaně do prvního vozu rozhlásila: Jo, kdybyste to náhodou chtěli vědět, tak nejde proud.“ Zrno je přesvědčen o tom, že kdyby lidé ihned dostali informace o tom, proč se doprava zastavila a s jakým zdržením mají počítat, mohlo se předejít nedorozumění a napětí.

V průběhu dopoledne dopravní podnik na svých webových stránkách příčiny potíží vysvětlil a přidal i omluvu. „Došlo k přerušení dodávky elektrické energie do trakční sítě ze strany dodavatele. V oblasti Mariánských Hor a části centra města se problémy s dodávkou proudu podařilo odstranit až v 9.17 hodin. V průběhu celého dopoledne se dá očekávat mírná nepravidelnost v městské hromadné dopravě v závislé, tedy elektrické trakci. Všem cestujícím se omlouváme za nepříjemnosti,“ píší dopraváci na webu.

Podle mluvčího ostravského dopravního podniku Miroslava Albrechta ale vysvětlení cestujícím mohlo přijít už dříve – od řidičů. „V případě vzniku takové mimořádné události v provozu městské dopravy vydá dopravní dispečer vedoucí směny, popřípadě jeho zástupce, příkaz řidiči vyhlásit hlášení do vozidla pro cestující veřejnost. Jednotlivá hlášení jsou nahrána v palubních počítačích vozu,“ řekl Albrecht.

Upřesnil, že při výpadku elektrického proudu jde o hlášení: Vážení cestující, z důvodu výpadku elektrického proudu vůz dočasně nepokračuje v jízdě, děkujeme za pochopení. Dodal, že pokud lze očekávat, že výpadek proudu bude trvat delší dobu, jsou řidiči tramvají nebo trolejbusů povinni informovat cestující a umožnit jim bezpečný výstup z vozidla, a to i mimo řádnou zastávku.