Stane se z poloopuštěného a z velké části chátrajícího areálu bývalého Dolu Petr Bezruč živé místo, kde se budou scházet lidé? Jakýsi střed Slezské Ostravy, který tato část města nemá? Vedení Slezskoostravské radnice věří, že tomuto cíli je areál blíže než v minulosti.

O areál se totiž nyní zajímá společnost Trimex, která už tam část pozemků vlastní. „Snažíme se pozemky scelit, domlouváme se s majiteli. Jsme už blízko, ale kdy se nám to podaří dokončit, to se nedá v této chvíli říct,“ uvedl Daneš Zátorský, který za tímto plánem stojí.

Co přesně by pak v areálu na kopci vzniklo, zatím neprozradil. Naznačil ale, že by mělo jít o reprezentativní místo Slezské Ostravy, které by se mohlo stát určitým centrem tohoto obvodu.

Ani kulturák, ani obchod

„Slezská Ostrava nemá ani kulturní dům. Když se pořádají plesy, musejí se dělat například v Michálkovicích. A nemá ani pořádný obchod,“ podotkl Zátorský.

Na aktivity společnosti Trimex se dívá s nadějí vedení Slezskoostravské radnice, které se přednedávnem zasadilo o to, aby se v areálu uprostřed obytné zástavby nemohl rozvíjet průmysl. To předloni stvrdili i ostravští zastupitelé, když souhlasili se změnou využití areálu dolu z lehkého průmyslu na takzvané jádrové území určené například k bydlení. Což uklidnilo i okolní obyvatele, kteří chtěli z areálu klidovou zónu.

„Jsme přesvědčeni, že je to posun dopředu. Předpokládám, že pan Zátorský jako náš slezskoostravský patriot by nedopustil, aby to území bylo zneužito k čemukoli jinému než k hromadnému bydlení nebo například k individuální bytové zástavbě. Prostě že bude pokračovat očista areálu, jak mají představu všichni obyvatelé, kteří v té lokalitě bydlí,“ konstatoval starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř.

Věže nechtějí

O areál Dolu Petr Bezruč se stará od ukončení těžby před devatenácti lety státní podnik Diamo. Objekty postupně prodává různým zájemcům. Státu tam zbývá posledních pět budov. „Z toho jsou dvě památkově chráněné těžní věže. S výjimkou těchto věží zájemce na koupi budov máme,“ konstatoval Josef Matušínský ze společnosti Diamo. Diamo má ve vlastnictví ještě další tři objekty, ty ale nejsou na prodej a do dvou let mají být zbourány. Nacházejí se ve spodní části areálu, která je vyčleněna pro stavbu rozvodny elektrické energie.