Medaile Hasičského záchranného sboru ČR udělované při příležitosti státního svátku vzniku samostatného Československého státu byly předány 24. října v Trojském zámku v Praze.

Za záchranu tonoucího mladíka dostal medaili děčínský strážník Josef Šerý. Za statečnost a nasazení vlastních životů převzali ocenění také Martin Kusyn z Ostravy a hasič Petr Dvořák.

Vyznamenání jim u příležitosti státního svátku vzniku samostatného Československého státu předal ministr vnitra Jan Kubice a generální ředitel hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán.

Riskovali svůj život

Policista z Děčína riskoval svůj život při záchraně chlapce, který v polovině července společně se svým kamarádem skočil z železničního mostu do rozvodněného Labe.

„Chlapec zazmatkoval a začal se topit. Bylo vidět, že by do příjezdu hasičů nevydržel,“ řekl Šerý. Strážník se k němu pokoušel doplavat, ale silný proud odnášel tonoucího rychle pryč. Šerý se proto vrátil na břeh a bos utíkal po proudu. Po několika desítkách metrů skočil do řeky znovu a chlapce vytáhnul. Bezprostřední nebezpečí, které mu hrozilo, si strážník nepřipouštěl. „To si člověk uvědomí až dodatečně,“ doplnil.

Profesionální hasič z Mariánských Lázní Petr Dvořák zase nasadil život při záchraně mladíka, který se chtěl zabít skokem z komínu v Toužimi. Za sebevrahem vylezl do šedesátimetro­vé výšky.

Ocenění při slavnosti v Trojském zámku převzal i občan z Ostravy Martin Kusyn, který z hořícího bytu v Ostravě-Porubě vynesl těžce zraněného muže.
Kubice: Hasičům patří dík a obdiv

Medailí za věrnost ministr ocenil i další hasiče. V projevu jim poděkoval za poctivou a obětavou práci. „Za vše, co jste vykonali, vám patří dík a obdiv,“ řekl Kubice.

Ředitel hasičů připomněl význam blížícího se státního svátku. „28. říjen je možná nejdůležitější svátek pro nás, pro náš národ, protože je svátkem státnosti,“ uvedl Štěpán.

Přirovnal přitom odvahu lidí, kteří pomáhali budovat československý stát s nasazením, s nímž svou práci vykonávají hasiči.