Co na tom, že se Halloween slaví v anglicky mluvících zemích. Radost udělalo dlabání dýní a průvod v kostýmech po osvícené zoologické zahradě také dětem v Ostravě.
Mezi výtvory převažovaly klasické halloweenské dýně s vyřezanými jednotlivými částmi obličeje. Objevily se ale i jiné motivy. Pod rukama šikovných „umělců“ se dýně měnily do tvaru medvídka, páva či jejich stěnu ozdobil obrázek hradu. Nazmar nepřišla ani vydlabaná dužina. „Na ní si pochutnají například opice,“ podotkla mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.
Vydlabané dýně pak ozdobily hlavní trasu zoologické zahrady, kudy vedl lampionový průvod. „Letos se nám to moc líbilo. Dobré bylo, že se šlo opačným směrem než loni. Vyšli jsme od pavilonu afrických zvířat a prošli jsme až ke vstupu,“ uvedla návštěvnice zoo Jarmila Petráková.
Zoo v sobotu také vyhodnotila soutěž ve sběru podzimních plodů.
Zatímco loni lidé přinesli do zoo asi tři sta kilogramů šípků, žaludů a jeřabin, letos to bylo přes osm set šedesát kilogramů. „Budeme mít zásobu na celou zimu. Žaludy dáváme jelenům, medvědům i některým opicím, šípky a jeřabiny jsou také pro jeleny, opice a některé ptáky. Je to pro ně přilepšení. Šípky a jeřabiny jsou zdrojem vitamínů, žaludy jsou energetickou potravou, což je před nadcházející zimou velmi důležité, protože potřebují nabrat tukové zásoby.
Zoo se daří přesvědčit návštěvníky, že i na podzim a v zimě je v ní leccos k vidění. Navíc nyní zavedla mimosezonní vstupné, které je o dvacet korun levnější. „Chceme lidem připomenout, že areál zoo je pro ně otevřený každý den v roce a že v každém ročním období má zoo své kouzlo. Zároveň jsem si však vědomi, že v chladnějším období je přeci jen provoz zoo trošku omezený. Některá zvířata opustí své letní příbytky do teplého zázemí, kam za nimi lidé bohužel nemohou,“ vysvětlila Kalousková. Patří mezi ně například skupina lemurů vari, kteří v sezoně obývají ostrůvek v blízkosti pavilonu slonů. Nebo řada pestrobarevných ptáků z Voliér ptáků Tibetu a Číny nedaleko vstupu do zoo. Do tepla už zoo přestěhovala také želvy, které jindy pobývají na ploše blízko šelem.