Bohumín a sousední Věřňovice se dlouhodobě řadí na samotnou špici nejvíce znečištěných lokalit v zemi. Zdroj jedovatého prachu je pravděpodobně přímo v místě a vysoké množství nečistot produkuje i přesto, že platí vyhlášená regulace.

Zatímco prašnost v ostatních lokalitách celého regionu se držela v únosných mezích, stanice v Bohumíně a Věřňovicích zaznamenaly letošní rekordní hodnoty.

V Bohumíně bylo ve 20 hodin zaznamenáno 544 mikrogramů v metru krychlovém vzduchu. Ve Věřňovicích v 21 hodin 420 mikrogramů. Tak vysoké hodnoty nebyly naměřeny ani v průběhu celého uplynulého týdne, kdy inverze opanovala nad celým Ostravskem.

Naopak v Karviné, Ostravě nebo Opavě je prašnost zvýšena jen mírně. V Českém Těšíně, Třinci, Havířově nebo Frýdku-Místku mají vzduch téměř bez prachu.

Vysoká hodinová prašnost ovlivnila i čtyřiadvacetihodinový průměr, který v Bohumíně díky tomu stoupl na 205,5 mikrogramu. Limit přitom činí 50 mikrogramů.

Nadále platí regulace průmyslových provozů
Stupně varování obyvatelstva před znečištěným ovzduším se vyhlašují, pokud je množství škodlivin po dobu celých 24 hodin nad stanoveným limitem. V případě prachu je to 50 mikrogramů v metru krychlovém.
Upozornění i regulace se odvolává ve chvíli, kdy se opět po dobu 24 hodin drží škodliviny pod limitní hodnotou a meteorologická předpověď avizuje dobré rozptylové podmínky. Pokud se hodnoty prašnosti udrží po dobu 24 hodin pod limitem 150 mikrogramů, může být odvolána regulace. Pokud se udrží pod 100 mikrogramy, může být odvoláno i upozornění.

Graf vývoje znečištění ovzduší, jak ho zaznamenala stanice v Bohumíně. Křivka prašnosti dosáhla až k 544 mikrogramům. Zdroj: ČHMÚ