Jak zabavit děti během zimních prázdnin? Touto otázkou si nyní láme hlavu spousta rodičů. Někteří vyrazí mezi svátky na hory, jiní ale tuto možnost nemají. Pak tedy přijdou na řadu různé aktivity ve městě, které se však mohou prodražit.

„Jeden den jsme byli bruslit na Masarykově náměstí, kde je ledová plocha naštěstí zdarma. Pak jsme taky vyrazili na bazén, ale vstupné za celou rodinu není nejlevnější. Rozhodně bychom si bazén nemohli dovolit navštěvovat každý den,“ říká například Pavel Kubica, tatínek jedné ostravské rodiny.

Uvítal by, kdyby moravskoslezská metropole zavedla podobný projekt, jako mají v hlavním městě. V Praze totiž běží v tomto týdnu akce s názvem Týden sportu zdarma, díky které je pro lidi bez nutnosti platit vstupné otevřeno šestatřicet sportovišť. Pražané tak mohou zdarma využít pestrou nabídku sportů od plavání či bruslení až po spinning, squash, softbal, florbal, tenis nebo jízdu na koni.

„Týden sportu zdarma se stal tradiční akcí pražského kalendáře. S každým rokem roste nejen počet zapojených sportovišť, kterých už je letos celkem 36, ale také zájem občanů-sportovců. Týden sportu zdarma je zároveň unikátní možností, jak poznat zajímavé a neotřelé sporty,“ vysvětluje pražský zastupitel Petr Bříza.

Podle Martina Štěpánka, náměstka ostravského primátora pro oblast sportu, je pražský Týden sportu zdarma zajímavou inspirací. „Podívám se na to, jak v Praze funguje, jaké mají zkušenosti a jaká jsou pravidla projektu. Myslím, že bychom mohli zkusit v příštím roce udělat v Ostravě něco podobného,“ slibuje Štěpánek.

Také Jaroslav Kovář, šéf společnosti Sareza, která má pod sebou mnoho sportovišť v krajském městě, považuje pražskou akci za inspirativní. Sareza už provozuje výše zmíněné kluziště na centrálním náměstí, které je pro lidi zdarma a těší se velké oblibě, podle Kováře by ale bylo možné zpřístupnit i další areály mezi svátky bez vstupného.

„Vím, že to v Praze dělají. Myslím, že bychom se nad tím měli zamyslet, fungovat by to mohlo i u nás v Ostravě, i když třeba ne hned v plném rozsahu. V příštím roce bychom třeba mohli mít mezi svátky aspoň některé hodiny nebo určité služby zdarma. Je to věc, kterou bychom měli zkusit,“ konstatuje pro Deník Jaroslav Kovář.