Prodejnu Cheese Gourmet v Nádražní ulici provozuje od loňského října Jiří Hajný. Nabídka v jeho prodejně je široká a zahrnuje nejen sýry, ale třeba i luxusní čokolády, bonbony či vína. „I proto bych byl rád, kdyby nás lidé vnímali spíše jako prodejnu lahůdek, ne jen sýrárnu. Naše prodejna je zaměřena na prodej francouzských sýrů, které chutnají jinak než třeba sýry holandské. Před Vánocemi zákazníků přibylo. Nakupovali třeba lanýžové salámy, salámy ze španělské šunky, odhadem až o sto procent se zvýšila poptávka po francouzských paštikách. Někteří zákazníci k nám do obchodu přišli vyloženě nakoupit kvalitní čokoládu. Přes rok se k nákupu dražší čokolády neodhodlali, na Vánoce si už ji dopřáli,“ vysvětlil Hajný. Podle něj je možné, že lidé ještě mají doma zásoby delikates, které si koupili na Vánoce a nákupy na Silvestra ještě odkládají až na poslední chvíli.

Italská sýrárna Gran Moravia v centru Ostravy je otevřena teprve několik týdnů, takže porovnávat nákupy zákazníků s loňskými vánočními svátky či Silvestrem tady ještě nemohou. „Před Vánocemi ale zákazníků viditelně přibylo. Kupovali například sýrové bedýnky i dárkové koše. Měli jsme otevřeno i o Štědrém dnu, prodávali jsme do dvanácti hodin. Velký zájem je například o parmezán či polotvrdý sýr Verena,“ uvedla Monika Kratinová z italské sýrárny. Podle ní nakupují v sýrárně nejen movitější zákazníci, ale i lidé, kteří mají na nákup méně peněz. „Ti si pak třeba koupí menší kousek sýra. Ale tu svou pochoutku si ani oni neodepřou,“ uvedli v italské sýrárně.

Jana Glattová, majitelka ostravské vinotéky Style, říká, že žádný rapidní nárůst zájemců o nákup sektů a šampaňského, kterými si lidé na Nový rok připíjejí, nezaznamenali. „Pořád platí, že lidé u nás nakupují kvalitní vína, lahvová i to sudové, které u nás nabízíme. Před Vánocemi se prodávalo více i to šampaňské, větší zájem byl i o portské. Nakupují u nás i firmy, které připravovaly dárkové balíčky pro zaměstnance, či chystaly různé večírky,“ dodala Glattová. I ve vinotéce Style budou prodávat poslední den letošního roku. „Otevřeno máme až do dvanácti hodin,“ dodala Glattová.