Primátor Tomáš Macura už není v ANO, zastupitelský klub hnutí mu proto může vyslovit nedůvěru. To je stručně stěžejní poselství posledních dní ve vztahu k hnutí ANO a vedení Ostravy.

Zastupitelský klub se sešel ve čtvrtek večer v Porubě a shodl se, že na středečním zastupitelstvu příští týden členové klubu nevyvolají hlasování o důvěře. Na jednání bylo přítomno 18 z 21 členů zastupitelského klubu hnutí ANO (všechny zastupitele města Ostravy zvolené v září 2022 si můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii výše - pozn. red.)

Vizualizace chystané nejvyšší stavby v zemi Ostrava Tower s 235 metry.
Nové plány s mrakodrapem v Ostravě. Proč může stát nejdříve za 9 let

„Shodli jsme se na významné většinové podpoře setrvání primátora a celého vedení města. Vzhledem k tomu, že jsme nedošli k úplné shodě, budeme se situací dále zabývat. Předmětem středečního zastupitelstva ale nebude,“ uvedla pro ČTK předsedkyně a primátorova náměstkyně Kateřina Šebestová (ANO).

Podle informací Deníku hlasovalo pro primátora 11 zastupitelů, sedm bylo proti, tři se nezúčastnili. Jednání se naopak podle už dřívějších informací Deníku zúčastnil také hlavní manažer hnutí Jan Richter, jehož příjezd primátor vyhlížel s obavami.

Primátor Ostravy Tomáš Macura v pondělí po dlouhodobých neshodách s vedením hnutí oznámil odchod z ANO. Ve čtvrtek dopoledne uvedl, že vedení hnutí chce jeho odchod z primátorské funkce a vyvíjí nátlak na členy zastupitelského klubu - více zde.

"Na dnešním jednání klubu jsme se shodli na významné většinové podpoře setrvání primátora a celého vedení města. Vzhledem k tomu, že jsme nedošli k úplné shodě, budeme se situací dále zabývat. Předmětem středečního zastupitelstva ale nebude," uvedla ve čtvrtek Šebestová.

Ostravský primátor Tomáš Macura (na snímku vlevo) a hejtman MS kraje Ivo Vondrák při slavnostním otevření nové budovy Ostravské univerzity City Campus, 13. února 2023, Černá louka, Ostrava.
Hon na primátora? Nad prvním mužem Ostravy se stahují mračna, v hnutí ANO to vře

Dodala, že členové klubu hlasování o důvěře primátorovi, případně vedení města, nevyvolají. "Je nás 21, tři lidé dnes nebyli, protože dva jsou mimo Ostravu a jeden je nemocný. Situace je taková, že na naše členy je vyvíjen hrozný nátlak," uvedla Šebestová s tím, že padla i hrozba zrušení oblastní organizace.

Deník N dnes uvedl, že předsednictvo ANO minulý týden odhlasovalo návrh na vyloučení Vondráka, Macury a jeho náměstkyně Zuzany Bajgarové z ANO. Vyplývá to z dokumentů, které předsednictvo poslalo krajské organizaci hnutí. Macura Deníku N potvrdil, že návrh na vyloučení má. Podle prvního místopředsedy ANO Karla Havlíčka to předsednictvo řešilo až po Vondrákově odchodu z jednání z toho důvodu, že hejtman už v tu dobu nebyl členem předsednictva.

O stupňujícím tlaku hovořil i hejtman Ivo Vondrák (ANO). V lednové volbě prezidenta primátor i hejtman nepodpořili svého stranického šéfa Andreje Babiše. Oznámili, že volili jeho protikandidáta Petra Pavla, který nakonec v prezidentské volbě zvítězil.

Anketa, politici, Ostrava.
ANKETA: Co na rozhodnutí primátora Macury říkají ostravští politici mimo ANO?

Vondrák se už v minulém týdnu vzdal funkce místopředsedy hnutí, Macura pak v pondělí oznámil odchod z hnutí ANO a uvedl, že na zastupitelském klubu nabídne k dispozici primátorskou funkci a nechá o svém dalším působení v čele města rozhodnout své kolegy.

Do Ostravy dnes přijel hlavní manažer hnutí Jan Richter a na slezskoostravské radnici jednal s tamním starostou a novým předsedou ostravské organizace Richardem Verešem. Podle něj ale šlo o běžnou návštěvu.

"Já jsem přijel, jako jezdím běžně na organizace v rámci celé České republiky a mám schůzku s předsedou oblastní organizace. To je všechno," uvedl Richter, který se dále odmítl vyjadřovat.

Primátor Ostravy Tomáš Macura. Ilustrační foto.
Primátor Ostravy Macura čeká na ortel zastupitelů ANO. Víme, kdo ho (ne)podpoří

V pětapadesátičlenném zastupitelstvu má nynější koalice tvořená ANO, koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty převahu 33 hlasů, ANO má v zastupitelstvu 21 mandátů. V opozici je hnutí Ostravak, SPD, Starostové pro Ostravu a Ostravská levice.

Podle Šebestové se klub zastupitelů určitě sejde minimálně v úterý, což je obvyklý termín. Členové se schází den před jednáním zastupitelstva, které začíná ve středu od 09:00 na ostravském magistrátu.