Matku s kočárkem zahlédla hlídka krátce po půlnoci na jedné ze zastávek MHD v Moravské Ostravě. „Vzhledem k tomu, že tou dobou místem žádný autobus obvykle neprojíždí, oslovili strážníci matku s dotazem, zda ji mohou nějakým způsobem pomoci. Žena však o nabízenou pomoc nestála,“ uvedl mluvčí ostravských strážníků Jindřich Machů.

Matka pak ochráncům zákona se smíchem řekla, že již několik dnů zapíjí svobodu. Tvrdila, že není z Ostravy. Dítě jí údajně před chvilkou předal její partner, jenž poté odešel. Tomu ale ochránci zákona neuvěřili.

„Tento příběh se strážníkům nezamlouval. Totožnou ženu totiž jeden z nich spatřil již předchozího dne v podvečerních hodinách v Moravské Ostravě i s kočárkem Při komunikaci s matkou navíc strážníci pojali podezření, že by mohla být pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky,“ dodal Machů. Jak se ukázalo, žena měla v sobě téměř promile alkoholu.

Odešla

„Po provedení dechové zkoušky a zjištění totožnosti matka odmítala s hlídkou dále spolupracovat,“ uvedl Machů s tím, že situace dospěla až tak daleko, že dotyčná odešla neznámo kam, zanechávajíc dítě samotné na místě.

Vzhledem k chladnému počasí a dlouhodobému pobytu venku strážníci dítě zabalili do termoizolační fólie a přivolali zdravotníky. Ti rozhodli o převozu do nemocnice.

Strážníci také informovali sociální pracovníky.

„S ohledem na zjištěné skutečnosti zprostředkovaly pracovnice oddělení sociálně-právní ochrany dětí Magistrátu města Ostravy péči přechodné pěstounky. Do náhradní péče bylo dítě umístěno po propuštění z nemocnice. Soud vydal předběžné opatření v průběhu několika hodin, dítěti se tak dostává náhradní rodinné péče,“ uvedl Zdeněk Živčák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Magistrátu města Ostravy.

"Rodiče"

Případy, kdy opilí rodiče klidně vyrazí s dítětem v kočárku do ulic, nejsou bohužel až tak výjimečné. Se zdravím svého pětiměsíčního potomka před časem neskutečně hazardoval muž, kterého v Ostravě-Hrabůvce zastavila hlídka městské policie. Otec ledva stojící na nohou tlačil s dalšími opilými lidmi kočárek s batoletem. Strážníci provedli orientační dechovou zkoušku. Ta u muže ukázala hodnotu 3,9 promile alkoholu. Jindy se osmnáctiletá matka z Ostravy opíjela v hospodě a kočárek s ročním dítětem nechala delší dobu stát venku.