Ivo Vondrák uvedl, že dospěl k názoru, že je nezbytně nutné z klubu vystoupit. Pokračovat bude jako nezařazený poslanec a je na to hrdý, doplnil.

Vondrák před dvěma týdny rezignoval na funkci místopředsedy ANO. Před lednovou prezidentskou volbou podpořil Petra Pavla, protikandidáta šéfa ANO a expremiéra Andreje Babiše. Vysloužil si za to kritiku například ostatních místopředsedů hnutí. Výhrady měl také ke směřování hnutí.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák po jednání předsednictva hnutí ANO o výsledku prezidentských voleb, 8. února 2023, Praha.
VIDEO: Ivo Vondrák skončil jako místopředseda ANO, rozhodl se sám

„Dospěl jsem k názoru, že je nezbytně nutné vystoupit z tohoto klubu. Budu nezařazený poslanec a jsem na to hrdý,“ uvedl Vondrák, který je zároveň předsedou školského výboru. Nejpočetnější klub ve Sněmovně dosud měl 72 členů.

„Kolegové se vyjadřovali velmi korektně, většinou jsem s jejich názory souhlasila. Ale byť pan Vondrák tak rád kritizuje, zejména mediálně, tak dnes kritiku sám neunesl a odešel z klubu hnutí ANO,“ řekla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Hejtman Moravskoslezského kraje s ní nesouhlasí. „K mému rozhodnutí odejít ze zasedání klubu a oznámit v něm konec mě přivedlo to, že v daný okamžik už to nebylo o diskuzi a už vůbec ne slušné. Zkrátka to byly výpady proti mé osobě, diskuze ztratila smysl, něco takového nemám zapotřebí,“ řekl Deníku. Více se dočtete ve čtvrtek v rozhovoru.

Primátor Ostravy Tomáš Macura.
Ostrava bude mít nového primátora. Tomáš Macura končí, kdo by ho měl nahradit?

Za veřejnou kritiku ANO a podporu Pavla ve volbě hlavy státu byl kritizován také ostravský primátor Tomáš Macura. Před týdnem se Macura rozhodl ukončit své členství v hnutí. V pondělí pak oznámil, že odejde do půl roku z funkce primátora metropole Moravskoslezského kraje.