Letošní 21. ročník Colours of Ostrava se bude konat od 17. do 20. července už tradičně v Dolních Vítkovicích. Produkční tým se letos zaměřil zejména na nabitou sobotu, line-up tohoto dne má být nejsilnější v historii.

K dosud ohlášeným hvězdám, mezi které se řadí superproducent James Blake, uhrančivý písničkář Dennis Lloyd, nejoriginálnější kapela brazilského Sao Paula Bixiga 70, zpěvačka kultovního soundtracku Pána prstenů Emilíana Torrini či legendární Infected Mushroom, nyní přibývají nová jména: švédská popová senzace Zara Larsson, dancehallová ikona z Jamajky Sean Paul a americké duo Sofi Tukker.

Halda Heřmanice, 31. července 2019 v Ostravě.
První setkání odborníků k heřmanické haldě. Co ukázalo a co se teď změní

Tyto sobotní hvězdy navážou na předchozí třídenní program, kdy vystoupí třeba kalifornští rockeři Queens of the Stone Age, popová hvězda Sam Smith a legendární muzikant Lenny Kravitz. Festival nabídne hudbu z více než 30 zemí, důraz je znovu kladen na diskusní fórum Meltingpot s více než 250 inspirativními řečníky.

„Na výběru kapel si necháváme každoročně velice záležet, tentokrát se nám nicméně podařilo vidět více než 80 procent vystupujících na vlastní oči naživo ještě před bookingem,“ uvedla umělecká ředitelka festivalu Zlata Holušová, která zdůvodňuje své přesvědčení o nejnabitější sobotě v historii. „Svědčí o tom 19 Grammy a 68 nominací na toto hudební ocenění, které mají naši interpreti na kontě,“ podotkla Holušová.

Místo po Liberty stage zaujme T-Mobile

Návštěvníci se letos mohou těšit na zastoupení world music, rocku, blues, popu, elektroniky, neoklasiky, punku, jazzu, hip hopu, soulu, funku, reggae či dancehallu. Hlavní hvězdy už tradičně vystoupí na České spořitelně stage a nově také na T-Mobile stage, pojmenované po novém generálním partnerovi.

Jednatel realitní kanceláře připravil klienty o peníze.
VIDEO: Realitní kancelář Beruška podvedla své klienty. Zůstali bez peněz i domů

„Loni poprvé byl T-Mobile technologickým partnerem festivalu a je nám velkým potěšením oznámit, že se takto významná společnost teď stává partnerem generálním. Věřím, že díky tomuto propojení budeme moci dál zkvalitňovat nejen program festivalu,“ uvedl Jan Jírovec, investiční partner skupiny Rockaway Capital, která vstoupila do Colours of Ostrava v roce 2022.

T-Mobile „nahrazuje“ na pozici generálního partnera společnost Liberty Ostrava, kterou sužují finanční problémy a s festivalem se rozloučila. „Liberty se rozhodli sami nepokračovat v partnerství s festivalem. Nás to samozřejmě mrzí, byli naším dlouhodobým partnerem, ale chápeme důvody, které je k tomu vedou,“ řekl Deníku mluvčí festivalu Jindřich Vaněk.

Liberty Ostrava - hlavní brána, 17. ledna 2024, Ostrava.
Ostravské Liberty pomůže rumunská sestra. Jaký je plán a kolik lidí už pracuje?

Kvalitu nabídne také Orlen Drive stage, kde lze čekat „divokou“ a energickou hudbu, Vítkovice Gong stage v multifunkční aule naopak zprostředkuje soustředěné a hluboké hudební zážitky. Full Moon stage slibuje současnou alternativní zahraniční i domácí hudební produkci.

Když je řeč o domácí produkci, mezi dosud ohlášené interprety patří například Mig 21, Lenny, D.Y.K., Tata Bojs, Aneta Langerová, Bratři Ebenové, Emma Smetana & Jordan Haj nebo Lake Malawi.

Budou debatovat o umělé inteligenci. A také intimně

Už posedmé přivede jinou cílovou skupinu na festival diskusní fórum Meltingpot, kde vystoupí přes 250 řečníků. „Hosté, kteří přijali naše pozvání, jsou kapacitami ve svých oborech a zároveň inspirativními lidmi s cenným know-how v oblastech, na něž se letos zaměřujeme. Kromě zdraví, dlouhověkosti a biohackingu jsou to vize pro budoucnost, rozličné pohledy na AI, ale i na měnící se společnost kolem nás,“ uvedla Zlata Holušová a zmínila novinku diskusního fóra – intimní scénu pro sdílení příběhů a moudrosti nazvanou Vypravěčský stan.

PLATO Bauhaus, ilustrační foto.
Pod pokračování aktivit v Bauhausu se podepsalo přes 2500 lidí. Jaký je výsledek

Koho mohou návštěvníci očekávat? Mezi přední zahraniční hosty bude patřit profesor psychologie a behaviorální ekonomie Dan Ariely, spisovatel Irvine Welsh, fyzička a generální ředitelka CERNu Fabiola Gianotti, astronautka Meganne Christian či odborník na umělou inteligenci Robert E. Smith. Z českých osobností to bude například psychiatr Jiří Horáček, lékař Marek Dvořák, náčelník Generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka, návštěvníky festivalu dobře známá fyzička Dana Drábová, lékař Tomáš Šebek, ultramaratonec Miloš Škorpil nebo spisovatelka Kateřina Tučková.

Jako netradiční náplň lze považovat divadelní představení, která se odehrají na třech scénách. Chybět nebude ani loňská novinka Cacao stage, kde program začíná rituálním pitím kakaa.

Na konci března skončí prodej aktuální cenové vlny vstupenek, které jsou nyní k dostání za 3990 korun na všechny čtyři dny. Děti do 140 cm mají vstup zdarma, vyšší a do 15 let mají zvýhodněnou cenu. Klienti České spořitelny nyní zaplatí 3 490 Kč, držitelé studentských karet mají slevu 600 korun. Senioři nad 65 let mají v sobotu vstup zdarma – loni jich dorazilo přes 1200.