V parku se nejprve vybudovalo přírodní jeviště, taneční parket, dětské brouzdaliště i pískoviště, tenisové kurty, hřiště na volejbal a basketbal. Teprve o rok později padlo rozhodnutí, že zde bude i zoo. Tou se Hornický sad stal oficiálně 26. října 1951 a zaměstnáno zde bylo šest pracovníků.

K srnci, srnám a bažantům postupně přibyli pávi a další obyvatelé, na které se můžete podívat v přiložených fotogaleriích.

Již při založení zoologické zahrady se hledala vhodnější lokalita pro výstavbu nové zoo. Volba padla na areál Velkého ostravského lesa ve Slezské Ostravě.

Výstavba na nové lokalitě byla zahájena v roce 1956 a v únoru 1960 se začalo se stěhováním zvířat z Kunčiček. Pro veřejnost byla zoo otevřena 1. května 1960, ale nutno dodat, že v té době byla stále jedním velkým staveništěm.

Pepa z Vietnamu

Nejcennějším zvířetem kunčické zoo byl samec slona indického Pepík, kterého zoo získala v roce 1956 ze Zoo Praha. Osmiměsíční slůně Pepík byl do Československa dovezen jako dar vietnamské vlády. V roce 1964 následkem pádu do příkopu však uhynul.

Postupně se kolekce zvířat rozrostla o ledního medvěda, aligátory severoamerické, plameňáky nebo první lidoopy. Transportem desetiletí byl dovoz slona afrického Petra z pražské zoo v roce 1965, který ale v roce 1968 náhle podlehl infarktu myokardu.

Z konce 60. let pocházejí transporty dalších zvířat: samice slona indického Soni, samice hrocha obojživelného Rózy, samečka hrocha obojživelného Honzy. Ten jako jediný z uvedených zvířat žije v ostravské zoo dosud.

Zoologická zahrada Ostrava bojuje s nízkou návštěvností. Chybí turisté z Polska.
Trable Zoo Ostrava. Zájem je obrovský, funguje bez omezení, ale... Poláci chybí

V 70. letech se objevili nosorožci tuponosí, jeleni milu, jeleni lyrorozí, zebry Grévyho, kočkodani Dianini, levharti mandžuští, kulani, tapíři čabrakoví, tygři sumaterští nebo také populární orangutan Bimbo.

Postupně přibývala další a další zvířata, léta stavební se střídala s léty nestability a obav o budoucnost.

Zdroj: Youtube

V Současné době je Zoo Ostrava v rámci EAZA zapojena do sedmi desítek evropských záchovných programů, čtyři z nich přímo řídí (pro hrochy obojživelné, šimpanze, siky vietnamské a barasingy) včetně vydávání plemenných knih. Ty vede i pro několik dalších druhů (evropskou pro wapiti sibiřské a amazoňany vínorudé). Pro siky vietnamské vede také světovou plemennou knihu.

Zoo v roce 2020 a 2021:

Zoo Ostrava v současné době podporuje na 20 ochranářských projektů probíhajících ve volné přírodě v místě výskytu ohrožených druhů zvířat napříč zeměkoulí. Podpora většiny z nich probíhá prostřednictvím programu „Koruna ze vstupu“, později byl příspěvek navýšen na „Dvě koruny ze vstupu“ a nyní jsou to už „Tři koruny ze vstupu“.  Právě ochrana zvířat v jejich přirozeném prostředí (tzv. in situ) je jedním z hlavních cílů moderních zoologických zahrad. Tím se ostravská zoo stala jednou z předních ochranářských institucí.

Zoo Ostrava se stala členem řady prestižních mezinárodních organizací a asociací. Je členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad od r. 1991, EAZA od r. 1996, International Association of Zoo Educators, od r. 1998, nejprestižnější světové organizace Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) od r. 2005), Unie českých botanických zahrad od r. 2005, České koalice pro ochranu přírody a dalších.

Mláďátka pand červených v ostravské ZOO už objevují svět.
Unikáty v ZOO Ostrava: Dvojčata pand červených a rozmnožení papouška amazónka

Pracovníci ostravské zoo právem patří k současné chovatelské špičce Evropy, o čemž svědčí především úspěšné chovy obtížně chovatelných druhů, mimořádné odchovy vzácných a ohrožených zvířat a také to, že se vzrůstající prestiží stále častěji zasahují do dění při řízení mezinárodních chovných programů. Několik pracovníků je také členy odborných komisí pro vybrané taxony zvířat v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií nebo pracovních skupin v rámci dalších mezinárodních ochranářských organizací.

Voliéra La Pampa a zatím poslední prestižní ocenění pro Zoo Ostrava

Aktuálně se zoo může pyšnit cenou veřejnosti, kterou vybojovala v soutěži Stavba roku 2021 prostřednictvím voliéry La Pampa. Jedná se o největší průchozí voliéru v zoo.

Návštěvníci do ní mohou vstoupit a užít si bezprostřední blízkosti zvířat. Voliéra byla navržena jako symbolické spojení tří oblastí Argentiny: Espinalu, Monte a Pampy s odlišným podnebím i vegetací.

Zdroj: Youtube

Voliérou vede klikatá stezka, přivádějící návštěvníky téměř na dosah ruky ptactvu, ale zároveň míjí a nenarušuje jejich klidové zóny. Stezku lemuje bohatá zeleň, kamenná návrší a mokřady, kde se ptáci cítí jako doma.

Voliéra je zpřístupněna návštěvníkům včetně rodinám s dětmi i osobám se sníženou schopností pohybu prostřednictvím dvou bezbariérových vstupů.

Libavka poléhavá.
Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Podzimní krása vřesovišť

Díky úzké spolupráci architektů, stavebníků a zoologů bylo možné vytvořit unikátní prostředí, které je jednak atraktivní pro návštěvníky ostravské zoo a jednak příznivé k jeho okřídleným obyvatelům.

Svérázná voliéra je domovem hejna kondorů havranovitých, ibisů šedokřídlých, dále jsou zde ostralky žlutozobé, kachny bronzovokřídlé, pisily americké a jeden zástupce savců morče divoké.

Speciály k výročí 70. let zoo

70. let výročí Zoo Ostrava70. let  Zoo Ostrava přibližuje také tato prezentace - pro zobrazení klikněte na fotografii.Zdroj: Zoo Ostrava

Zoo Ostrava u příležitosti svého 70. výročí vydala publikaci mapující průřez historií od počátků vzniku malého zookoutku na šestihektarovém pozemku v Ostravě-Kunčičkách přes výstavbu „nové“ zoo ve Slezské Ostravě až po současnou moderní instituci zaměřenou na aktivní ochranu přírody. Historii zoo včetně dobových snímků zachycuje také prezentace na webu zde.