Obě děvčata, která studovala obor Finance, navíc získala zvláštní ocenění děkanky Ekonomické fakulty Dany Dluhošové za jejich diplomové práce. O čem byly?

Efektivitaa rizika

Anastasia testovala slabé formy efektivnosti na akciových trzích střední Evropy a USA.„V diplomové práci jsem testovala akciové trhy České republiky a Polska,“říká Anastasia.

Markéta se zaměřila na zajištění měnového rizika ve výrobním podniku. Jak vysvětluje, s tímto problémem se firmy setkávají stále častěji.V současnosti patří mezi nejčastějši řízená rizika.

Pět let studia a co dál?

„Na vysoké škole člověk člověktak nějak dospěje anaučí se organizovat čas,“ řká Anastasia, která je již druhým rokem stážistkou ve firmě Bosch av divizi zabývající se tepelnou technikou v Krnově. „Navíc se nám podařilo studovat to, co nás baví a tím pádem jsme získaly mnoho cenných znalostí, které již využíváme v prax. Potěšilo mne, že mi v krnovské divizi nabídli plný pracovní úvazek,“prozrazuje dáleAnastasia.

„Dva roky se budu podílet na logistickém projektu. Není to sice práce přímo v oboru, ale podle mne není na škodu, když člověk získá povědomí i o fungování jiných oddělení. Mým cílem v budoucnuje vyjet v rámci firmy Bosch na zahraniční praxi a vrátit se k mé specializaci.“

Markéta pracuje jako účetní referent ve firmě Siemens ve Frenštátu pod Radhoštěm. Po celou dobu, co studovala na vysoké škole, zde byla zaměstnána na dohodu. „Když mi v pátém ročníku nabídli plný úvazek, tak jsem přijala. Účetnictví se sice do budoucna věnovat nechci, nicméně je to dobrá příležitost pro získání dostatečné praxe,“ dodává Markéta.

„V práci se částečně věnuji i controllingové činnosti, na kterou bych se v budoucnu chtěla především zaměřit a proto jsem za tuto příležitost velmi vděčná. Také má diplomová práce mi v jistém smyslu pomohla, protože se v současnosti začínám zaměřovat na Hedge Accounting, kterému jsem se v rámci diplomky věnovala.“

Libuše Miarková