SERIÁL DENÍKU - všechny díly najdete zde

„Normální zastávka,“ říká pán, který však dodává, že je zde náhodou a třeba její podchod vůbec nezná. Ti, kteří ano a pohybují se zde na denní bázi, však hovoří diametrálně odlišně! Zastávku od zástavby převážně rodinných domů (ale také romské ubytovny) odděluje rušná Plzeňská ulice. I proto na ni lidé chtějí-li dbát předpisů musejí přijít podchodem. Stejně jako my. Jak vypadá? Na zemi několik louží dešťové vody (nebo čehosi jiného), všude po zdech graffiti. A místy odpadávající omítka.

„Nejhorší zastávka? No, to jo. To jste trefili,“ smutně se ušklíbne Daniela Molzerová, jedna z cestujících. Nejen jí vadí smrad a moč v podchodě, neudržované schody, povalující se smetí a tašky po bezdomovcích a zejména věčně rozbité skleněné výplně u přístřešků.

Ani je nestačí měnit. Dokonce se stalo, že to sklo jeden den vyměnili a ještě ten samý den bylo zase rozbité,“ vysvětluje žena, která bydlí v rodinném domku za silnicí a zastávku podle svých slov využívá až osmkrát denně.

SMRADI, KTEŘÍ ROZKOPALI SKŘÍŇKU

Ohledně skel přikyvuji a sděluji postřeh, že na protější zastávce chybí celá spodní řada skleněné výplně. „Ty už tam ani nedávají, nemá to smysl,“ říká Molzerová. Sama zde dokonce byla svědky řádění vandalů. „Rozkopali nedalekou skříňku na elektřinu. Byli to takoví smradi, dvacetiletí, ale na první pohled zcela slušní kluci, vůbec bych to do nich neřekla,“ popisuje „zážitek“ cestující, podle níž by tady nepomohl ani kamerový systém. O tom, že by chodila na další zastávku, ale neuvažuje. „To vůbec,“ směje se. „Tuhle mám nejblíž. Bohužel,“ konstatuje už opět smutným tónem žena ze sousedství.

Další cestující se Hulvácké naopak dokonce vyhýbají! „Abych nemusela čekat na přestup zrovna tady, tak jsem posledně jela po Místecké až na další zastávku a z ní dolů na přestup,“ vysvětluje paní Sylva, která jezdí pokud možno sedmičkou přímo do Výškovic. Tady moc nevystupuje, přesto pár postřehů má.

PODSTATNÉ JE SVĚTLO

„Co si všímám, tak lidé tady běžně přebíhají cestu, asi se jim do toho podchodu vážně nechce. Také bych se v něm večer asi bála,“ přiznává. Zároveň ale dodává, že podchod jako takový je dobrá věc. „U Odry ve Výškovicích jej zrekonstruovali a je tam hodně světla, to je hodně podstatné,“ zdůrazňuje.

Místní bohužel moc na výběr nemají. Na jinou zastávku nehodlá chodit ani Ivana Malíková, která rovněž bydlí v rodinném domě za cestou. Také ona si nejvíce všímá rozbitých skleněných desek. „Kolikrát je to spravené a na druhý den zase rozbité, jsou to úplně vyhozené peníze. Může to souviset s tou ubytovnou,“ odhaduje.

Několikrát denně využívá zastávku i Andrea Kostelňáková. Jestli podle ní patří mezi nejhorší? „Odpovídá to tomu. Čekám jen, kdy ten podchod spadne. Ale nebojím se tam. Já se nebojím ničeho!“ hlásí hrdě. Další dvojice čekající na tramvaj se na názor raději ani neptám, vypadají totiž, že by mezi skupinu výtržníků mohli sami patřit.

Podchod zrekonstruují!Zastávku spravuje ostravský dopravní podnik, který od cestujících podněty k jejímu stavu podle mluvčí Karoliny Ryckové nemá. Moravskoslezský kraj v rámci loňské rekonstrukce Plzeňské ulice alespoň zmodernizoval zdejší nástupiště a zpevnil vnější stranu podchodu. A další zvelebení se chystá. „Už byla vypracována studie rekonstrukce podchodu, která řeší jeho zastaralý stavebně technický stav i potřebné bezbariérové úpravy,“ říká Martina Gavendová, tisková mluvčí obvodu Ostrava-Jih. „Nyní zajišťujeme projektové přípravy a následnou realizaci,“ doplnila Gavendová, podle níž už radnice obdržela několik podnětů občanů nespokojených se stavem podchodu a jeho (ne)bezbariérovostí.