Díky projektu s názvem Ostravští Truhlíci si budou moci Ostravané plít, zalévat a zdobit svěřenou žardiniéru. Zájemci se mohou registrovat už v těchto dnech.

Multižánrové centrum Cooltour Ostravanům nabízí k adopci více než stovku okrasných truhlíků, o něž se během sezony budou starat a udržovat je.Truhlík číslo 32

Moravskoslezský deník byl mezi prvními a adoptoval Truhlík číslo 32 v Poštovní ulici. Cílem projektu je, aby se lidé starali o veřejný prostor a město.

„Přihlásit se mohou nejen jednotlivci či skupiny lidí, ale také firmy či neziskové organizace. Přispějí tak k lepšímu vzhledu okolí, kde žijí, studují nebo je umístěna provozovna jejich společnosti, restaurace či obchod," vysvětlila koordinátorka projektu Soňa Frídlová.

Adoptovaný truhlík si patron bude moci také pojmenovat. Jeho jméno společně se jménem či názvem patrona a informacemi o projektu budou zveřejněny na cedulce umístěné na žardiniéře. „Těm, kteří se zaregistrují, zašleme začátkem května adopční balíček obsahující instrukce, cedulky i malé množství potřebného pletí," přiblížila koordinátorka Frídlová.

Pilotní projekt

Kromě údržby okrasných rostlin mohou zájemci své truhlíky zkrášlit i neživou výzdobou, jako například různými zapichovátky. „Pokud si truhlík pronajme například kavárna, může si jej osázet třeba šálky," uvedla příklad Soňa Frídlová.

Letos budou žardiniéry v centru města od poloviny května osazeny zcela novou jednotnou výsadbou. Zdobit je budou okrasné trávy, převislé surfinie, dřišťál a tuje či cypřiše. „Jelikož se jedná o pilotní projekt, všechny truhlíky budou mít stejnou výsadbu. Pokud se však tato akce uchytí, v příštím roce počítáme s tím, že si lidé budou moci sadit sami to, co chtějí," dodala koordinátorka projektu.

Na webových stránkách www.cooltourova.cz je již nyní zveřejněna mapa žardiniér, podle které si mohou zájemci vybrat tu svou vyvolenou a pronajmout si ji za registrační poplatek 100 korun. Zájemci se mohou hlásit na e-mailu truhlici@cooltourova.cz

O truhlíky se budou patroni průběžně starat celou sezonu, tedy od poloviny května do října. Na konci sezony pak bude zvolen nejpopulárnější truhlík a bude udělena cena Miss truhlík pro patrona, jehož chlouba získá od kolemjdoucích nejvíce hlasů na facebookových stránkách projektu a ve volebních urnách v Cooltouru. Organizátoři sami také ocení kvalitu práce s jednotlivými pěstouny a předají mu cenu Nejspokojenější truhlík. Vyhodnocení a vyhlášení proběhne v říjnu.