Agentura i kraj očekávají, že investice v řádu desítek tisíc se mnohonásobně vrátí, protože příliv kapitálu do regionu stále narůstá. Podnikatelé vyžadují rychlé a přesné informace i služby bez zbytečné administrativy, které jim nyní agentura může zajistit, řekla ředitelka ARR Pavla Břusková.

Agentura v posledním období zprostředkovává stále více kontaktů, odborných služeb i konzultací pro firmy. Pomáhá také při realizaci projektů a programů financových ze zdrojů Evropské unie, kde také očekává výrazný nárůst. Vylepšení technického zázemí proto bylo podle managementu ARR nezbytné.

"Nový systém nám mimo jiné umožní kvalitně třídit a archivovat informace i záznamy z jednání a vytvářet kategorie subjektů pro vzájemnou komunikaci," řekla Břusková. Zároveň urychlí pořádání akcí a kampaní.

V Moravskoslezském kraji se dosud rozhodlo zahájit podnikání nebo již podniká 170 zahraničních investorů z 28 zemí. Loni přišly do regionu investice v celkové hodnotě 545 milionů korun. Letos se kraj podle ARR dostává do centra zájmu silných developerských skupin například ze Španělska, Francie, Nizozemska, Belgie či Německa.

V kraji je nyní 15 průmyslových zón o celkové výměře 865 hektarů, které jsou již prakticky zaplněny. ARR by měla do tří let najít a pomoci připravit další vhodné plochy pro podnikání.

Agenturu pro regionální rozvoj ovládá Moravskoslezský kraj, který drží 70 procent akcií společnosti. Třicetiprocentní podíl ve firmě má ministerstvo pro regionální rozvoj.