Ze dvou tisíc šesti set zaměstnanců automobilky Hyundai v Nošovicích je aktuálně zhruba sto padesát těch agenturních. Zaměstnance pracovních agentur přitom automobilka využívá běžně.

Řešíme přes ně nástup nových zaměstnanců do dělnických profesí. Například operátory pro výrobní linky najímáme výhradně přes agentury. A pokud se během tří měsíců osvědčí, přechází do stálého pracovního poměru. Pokud se rozhodnou, že skončí, agentura je vykryje jiným člověkem,“ konstatoval mluvčí nošovické automobilky Petr Vaněk.

Fluktuace zaměstnanců bývá totiž největší v prvních dnech a týdnech po nástupu. „Lidé například zjistí, že je práce jiná, než očekávali, nebo jim nevyhovuje dojíždění,“ podotkl Vaněk s tím, že z agenturních zaměstnanců se nastálo v automobilce uchytí osmdesát až pětaosmdesát procent.

Firmy jsou opatrné

Množství agenturních zaměstnanců, které firmy využívají, po krizi opět roste. Vyplývá to z informací pracovních agentur, které v Moravskoslezském kraji působí. Ty se shodují také na tom, že jedním z důvodů je větší opatrnost firem. „Přestože je oživení, firmy ještě nevidí příliš dopředu a nemají odvahu nabírat zaměstnance do stálého pracovního poměru,“ říká Luboš Rejchrt z pracovní agentury Grafton Recruitment.

Vyšší zájem o agenturní zaměstnance hlásí i Personal Fabric, která se specializuje na dělnické profese a řemesla. „Krize přišla rychle a pro firmy to byla velká rána. Musely propouštět a vyplácení odstupného pro ně bylo finančně náročné. Po krizi tak agenturní zaměstnance, kteří jsou najímáni na určitou dobu, využívají z opatrnosti více,“ míní Petr Pešl z agentury Personal Fabric.

Na opatrnost upozorňují i úřady práce. A to v tom smyslu, že lidé by si měli vybírat ze seriózních agentur a dávat si pozor na smlouvy, které podepisují.

Prověřte si povolení agentur

„Agentura práce i zaměstnavatel jsou povinni zabezpečit, aby pracovní a mzdové podmínky dočasně přiděleného zaměstnance nebyly horší než u srovnatelného kmenového zaměstnance,“ konstatovala mluvčí ostravského pracovního úřadu Martina Kubínová. A radí: „Pokud se uchazeč rozhodne využít služeb agentury práce, pak by si vždy měl prověřit na internetových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí, zda jí bylo uděleno povolení ke zprostředkování zaměstnání.“

Důležité je podle ní také vědět, že za zprostředkování zaměstnání nemohou agentury žádat nějakou úhradu od lidí, kteří práci hledají..

"Ve prospěch agentury práce nebo zaměstnavatele jsou rovněž při zprostředkování zaměstnání zakázány jakékoliv srážky ze mzdy nebo z odměny poskytované zaměstnanci za vykonanou práci. Vždy by proto klienti měli pečlivě číst všechny části smlouvy,“ uvedla Martina Kubínová.

K tématu

Ne všechny agentury práce dodržují předpisy. Úřad práce v Ostravě, který sleduje dodržování zákona o zaměstnanosti, jich během loňského roku zkontroloval 48. Z toho 25 agentur ještě nezačalo aktivně zprostředkovávat zaměstnání. Téměř polovina ze zbývajících 23 zkontrolovaných agentur práce porušila zákon.

Agentura například zprostředkovala zaměstnání dříve, než jí bylo vydáno povolení ke zprostředkování. Nebo své zaměstnance dočasně přidělila k výkonu práce u jiného zaměstnavatele, přičemž s ním uzavřela dohodu o provedení práce, i když to v tomto případě není možné.

Při dohodě o provedení práce totiž zaměstnavatel za svého pracovníka neodvádí zdravotní ani sociální pojištění. Musí být uzavřena pracovní smlouva nebo dohoda o pracovní činnosti. Další porušení úřad zjistil u zaměstnávání zahraničních pracovníků. Ti většinou neměli v pořádku informační karty EU.

Pokutu úřad uložil 13 agenturám práce v celkové výši 910 tisíc korun. (ha)