VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Agroturistika? Jízda na koni, rybaření, ovce, ale třeba také farma s krokodýly...

REGION - Léto u moře přestává být pro mnoho lidí atraktivní. Lidé z měst, kteří tráví celý rok v panelákovém bytě, vyhledávají stále častěji klid venkova a volnou přírodu.

31.7.2007
SDÍLEJ:

KOUKEJ, KOZIČKY. Lidé si rádi pohladí ovci, kozu nebo krávu, ale že by se třeba chtěli naučit dojit, to je zcela výjimečné, shodují se farmáři, kteří provozují agroturistiku.Foto: Archiv

dovolená na farmě


Práce na statku, péče o domácí zvířata, dojení krav, sušení sena, vyhánění ovcí na pastvu, krmení ryb v přilehlém rybníku či jízda na koni. Užít si dovolenou sbíráním hub, procházkami v odlehlých končinách, projížďkami na koních nebo tradičními pracemi je možné i na českém venkově. Zemědělských usedlostí, jež jsou připraveny i na turisty, přibývá. Cestu na český venkov si každoročně nacházejí i Holanďané, Belgičané či Francouzi.
Ačkoli agroturistika byla ještě před několika lety okrajovým odvětvím cestovního ruchu, v poslední době se její obliba stále zvyšuje.

Prvorepubliková tradice


Tradice dovolených na českém venkově se datuje už od dob první republiky, kdy rodiny vyjížděly na takzvané letní byty. Hosté trávili v pronajatém domě často celé léto a především žili společně s venkovskou rodinou, která jim často uvolnila své vlastní pokoje.

„V současné době je požadavek na soukromí výrazně větší, takže bychom podobnou formu ubytování již těžko hledali,“ hodnotí rozdíly mezi rekreací na začátku minulého století a současnými nároky hostů Petr Zapletal, který sám pronajímá část svého zrekonstruovaného statku v Beskydech. „Přijíždějí k nám často rodiny s dětmi, z nichž mnohé znají mléko pouze z krabice. Když pak vidí, jak se dojí, a mohou ho ochutnat, je to pro ně nový zážitek,“ říká Zdeněk Němec ze Svazu venkovské turistiky.

Do Země děda Praděda


Mezi průkopníky agroturistiky u nás patří rodina Ljuby Kielarové z Malé Morávky, která je známá jako zakladatelka Země děda Praděda.

„Předtím jsem pracovala sedm let na chatě v Krkonoších. Ta však koncem osmdesátých let vyhořela a já se vrátila do kraje, odkud pocházím. Najít tu práci však byl problém,“ vzpomíná na počátky. Jako jedna z mála spolupracuje s Evropským centrem agroturistiky a ve svém domě s hospodářstvím již deset let ubytovává Čechy i cizince. Mezi její pravidelné návštěvníky patří i hosté z Nizozemska a Polska. Zahraniční hosté podle ní touží poznat život na venkově, rádi ochutnávají tradiční česká jídla a jejich děti jsou nadšeny drobným domácím zvířectvem.

„Máme koně, krávy, králíky, psa, ovečky, děti si mohou třeba i podojit kozu. Většina z nich se chce svézt na koni. S koňmi chodíme pomalu, aby se naši hosté nebáli. O prázdninách si lidé berou zejména týdenní pobyty, od soboty do soboty, ale i kratší,“ říká Ljuba Kielarová. Na rodinné farmě se může ubytovat až třicet lidí. „Vaříme pro všechny v jednom hrnci, snažíme se naše hosty zabavit. Je to práce a zase práce, ale děláme to všichni moc rádi,“ tvrdí. Kromě manžela jí pomáhají i její děti, z nichž tři ještě studují vysokou školu. „Až děti odejdou, bude hůř,“ obává se.

Splnila si přání


Několik let již provozuje agroturistiku na ranči U kulhavé sovy v Klokočově na Opavsku Gabriela Halušková. „Splnila jsem si přání: bydlet na vesnici a chovat koně,“ říká maminka tří dětí, která je s nejmladším potomkem na mateřské dovolené. Typická malá rodinná farma nabízí především prázdninové pobyty s výukou jízdy a vyjížďkami na koních. „Jezdí k nám klienti z celé republiky. Přes léto tu míváme i kolem třiceti dětí,“ říká podnikatelka. „Kdyby však manžel neměl svou práci, samotná farma by nás neuživila,“ dodává.

Podobně atraktivní jsou pro lidi z města pobyty s možností rybaření, zejména v okolí přehrady Slezská Harta. „Jezdí k nám hlavně rodiny s dětmi. Děti a ženy často poprvé podlehnou kouzlu rybaření při lovu pstruhů a sivenů amerických, chlapi jezdí chytat na Hartu,“ říká Marie Vojkovská z Rybářství Tylov ve Valšově na Bruntálsku.

Zájem je o koně a rybolov


Zájem o agroturistiku však není příliš velký, shodují se podnikatelé, kteří otevřeli své farmy zájemcům o pobyt v přírodě. Nejčastěji sázejí na jízdu na koních, rybaření nebo myslivost. Mnohem méně se jich zaměřuje na klasickou agroturistiku, kdy hosté pomáhají při dojení krav či pasení ovcí a děti běhají po dvorku mezi slepicemi. Originálně pojali agrofarmu v Jevišovicích na Znojemsku, kde chovají padesát krokodýlů a postupně se chov chystají rozšířit až na tisíc kusů. Pro většinu však zůstává hlavní obživou především zemědělství. Podobné zkušenosti má Blanka Haitlová, která spolu s dcerou Denisou provozuje již několik let agroturistiku v penzionu U Haitlů v Bernarticích nad Odrou, kde chovají vzácné plemeno kladrubských koní. „Jezdí k nám Němci, Britové, byli tu i návštěvnící z Nového Zélandu či Jihoafrické republiky. Na koňské tábory k nám jezdí i postižené děti. Uživit se tím však rozhodně nedá. Máme s manželem ještě každý svou práci,“ dodává Blanka Haitlová.

Soukromý zemědělec Petr Novák nejprve zřídil kemp a časem přidal ještě tři místnosti v domě. Z myšlenek, s nimiž do podnikání vstupoval, opustil jen jednu: že využije turistů k drobné výpomoci v hospodářství. „Lidé si rádi pohladí ovci nebo krávu, ale že by se třeba chtěli naučit dojit, to je zcela výjimečné,“ tvrdí.

 

Agroturistika láká, v kraji je však stále v začátcích

„Se sousedním Rakouskem či Bavorskem, kde nabízí ubytování téměř každý druhý statek, se asi nikdy nebudeme moci rovnat. Přesto se nabídka v odvětví agroturistiky zvyšuje. Důležité je, aby lidé měli zájem a chopili se šance,“ tvrdí odborník na turistiku, šéf Destinačního managementu Moravsko-Slezského Vladimír Vavrečka. Moravskoslezský kraj sice nabízí mnoho atraktivních míst vhodných pro venkovskou turistiku, podnikatelů nabízejících agroturistiku je však stále poskrovnu a nadšenci, kteří venkovskou turistiku provozují, si stěžují na malý zájem.

„Většina zemědělců se bude raději plahočit po poli, než aby se starala o hosty. Lidé totiž mívají různé požadavky, a ne s každým je snadné vyjít,“ tvrdí předseda Evropského centra pro ekoagroturistiku Michal Burian. Podle průzkumu firmy Mag Consulting dovolenou na statku v České republice tráví ročně zhruba třiatřicet tisíc turistů, z toho asi třetinu tvoří cizinci. Zájem o dovolenou na českém venkově by se však měl podle šéfa Mag Consulting Jaromíra Beránka zvýšit „Pobytů u moře se lidé brzy nabaží a budou chtít lépe poznat také vlastní zemi,“ tvrdí Beránek.

Do deseti let by se mohl počet turistů na venkově zdvojnásobit. V Moravskoslezském kraji nyní nabízí možnost agroturistiky zhruba padesát provozovatelů. Síť statků a rodinných farem s možností ubytování je poměrně hustá na Bruntálsku a Krnovsku, v podhůří Hrubého a Nízkého Jeseníku, v Poodří. Kromě ubytování, kde turisté poznávají venkovský život v blízkém kontaktu s přírodou, nabízejí majitelé usedlostí často i další doplňkový program - především jízdu na koních, cykloturistiku, myslivost, rybaření nebo koupání. Méně jich je v Beskydech. „V Beskydech bylo daleko více chat a rekreačních středisek a o rekreanty tu nebyla nouze. Jesenicko bylo více zemědělská oblast,“ tvrdí Vavrečka, který už před časem zpracoval pro kraj analýzu cestovního ruchu.

Region má podle něj pro rozvoj agroturistiky obrovské předpoklady. Mnohdy jej však brzdí i neochota lidí pustit se do tohoto podnikání. „Pod pojmem agroturistika si každý představuje něco jiného. Deset lidí, deset názorů. Někdo si chce zajezdit na koni, jiný podojit krávu či podrbat prase za ušima, “ říká Vavrečka. Lákavé je také to, že se turista může volně pohybovat po celé farmě. „Především děti z města jsou nadšené z koček, psů, koňů, krav, koz, ovcí, ale i z obyčejných slepic,“ říká Ljuba Kielarová, která se na svém hospodářství v Malé Morávce věnuje agroturistice již více než deset let a patří k jejím průkopníkům.

Zájemci si mohou přímo na farmě koupit mléko, tvaroh, sýry, vejce, ale i čerstvou zeleninu a ovoce. „Pověrou je ubytování za práci. Dnes je většinou všechno mechanizované, takže se i seno suší strojově. Ale pokud si to chce klient vyzkoušet, nic mu nebrání,“ dodává s úsměvem. „Agroturistika je v kraji stále v plenkách, ale vzhledem k podpoře z kraje má velkou šanci na rozvoj,“ míní šéf bruntálské cestovní kanceláře Atis Petr Krč. „Je to zatím třešnička na dortu, ale když bude více míst, kde turisté budou moci usušit seno a podojit kozu, tak je sem dostaneme.“

 

Více na:

  • www.prazdninynavenkove.cz
    www.nafarmu.cz www.agroweb.cz
    www.agroturistika.net

 

 

31.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 17 000 Kč Stavební technici projektanti, konstruktéři Projektant/ka RD a hal. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Projekční a realizační firma, rychlé ocelové stavby Mr. Merkur zaměřena na výstavbu budov z lehké ocelové konstrukce hledá do svého týmu projektanta/ku. Společnost vlastní stroje na výrobu ocelové konstrukce., , Náplň práce:, - komunikace s klienty, - vypracování studie, projektové dokumentace pro ohlášení stavby/stavební povolení , - zajištění všech podkladů pro stavební povolení a jeho vyřízení, - vypracování realizační dokumentace např. stavebních detailů ze strany exteriéru , - řešení tepelných mostů , - stavební výkresy elektřiny, rozvody vody a odpadů, - zajištění tisku a kompletace projektu, - práce se softwarem k výrobě konstrukce, - práce s výrobním softwarem, výjezd na stavby, aj., Práce není stereotypní, ale různorodá. Můžete získat nové zkušenosti, a to nejen při práci v kanceláři, ale také v terénu., , Požadujeme:, Spolehlivost, důslednost, zodpovědnost, vlastní iniciativu, schopnost pracovat v týmu, zájem o architekturu a inovační řešení při projektování staveb., , Vzdělání:, - SŠ/VŠ stavební, , Nabízíme:, - možnost kariérního postupu , - přátelskou a otevřenou atmosféru v kolektivu, - osobní růst, - benefity: prémie, bonusy, slevy na firemní výrobky/služby, školení, , Nástup možný ihned., , Zájemci posílejte své životopisy a práce na email kadlcikova@merkurkonstrukce.cz. Pracoviště: Monthaus s.r.o., Těšínská, č.p. 557, 716 00 Ostrava 16. Informace: Hana Kadlčíková, +420 736 646 105. Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 29 000 Kč Dopravní dispečeři Dispečer/ka nákladních přeprav v EU. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29000 kč, mzda max. 43000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště: okraj Ostravy, cca 8 km z centra OV , Prosíme vážné zájemce o tuto pozici, aby zaslali svůj životopis s motivačním dopisem na email: dispecer@dp-express.com , , Mladá, progresivně se rozvíjející přepravní společnost zabývající se expresní mezinárodní přepravou orientovanou na destinace FR, ES, PT, IT vyhlašuje výběrové řízení na pozici – dispečer přeprav pro pravidelné přepravy do a z výše uvedených destinací. , , Nabízíme: , - Jistotu, stabilitu a férové jednání. , - Příležitost k dalšímu rozvoji a kariérnímu růstu. , - Při spolehlivosti a vysokém nasazení nadprůměrné ohodnocení , , Požadujeme: , - bezúhonnost , - spolehlivost , - komunikativnost , - vysoké pracovní tempo , - ochotu se podřídit požadavkům firmy , - systematičnost, pečlivost a analytické myšlení , - rychlost v rozhodování , - povědomí o místopisu a vzdálenostech destinací v zemích EU , - talent kombinovat hmotnosti a rozměry ve vztahu ke skladnosti zásilek , - obchodní zdatnost a dravost , , Nástup ihned. Výše uvedené požadavky jsou nutnou podmínkou. Praxe v tomto oboru je velkou výhodou.. Pracoviště: Ing. jan mikeska, Veleslavínova, č.p. 1950, 702 00 Ostrava 2. Informace: Jan Mikeska, . Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 16 500 Kč Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka mateřské školy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Na Valech 5522/36, 722 00 Ostrava, Kotakt: Podmínkou účasti ve výběrovém řízení je zaslání motivačního dopisu a strukturovaného životopisu na e-mail: vybermrnousek@seznam.cz, nejpozději do 15. 12. 2018. Pokud zájemce nezašle životopis a motivační dopis, nebude zařazen do výběrového řízení, zařazení rovněž nebudou uchazeči, kteří nesplňují požadavek odborné kvalifikace či praxe., , POŽADAVKY: , -podmínkou odborná kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost v předškolním vzdělávání - dle z.563/2004 Sb., zákona o pedagog. pracovnících, (par. 6), bezúhonnost, zdravotní způsobilost, prokazatelná znalost českého jazyka, -podmínkou praxe v mateřské škole min. 5 let - přímá pedagogická činnost,, -samozřejmostí je kladný vztah k dětem, nápaditost práce, výtvarné a hudební cítění, schopnost vést děti k pohybu, samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost, schopnost dobré komunikace, -výhodou znalost anglického jazyka a ŘP sk. B včetně praxe v řízení, , NÁPLŇ PRÁCE:, Náplní práce učitelky mateřské školy je přímá pedagogická činnost, samostatné vedení třídy a individuální práce s dětmi, tvorba vzdělávacího programu třídy mateřské školy v souladu s ŠVP a aplikace výchovných metod.. Pracoviště: Mrňouskova mateřská škola - na valech, Na Valech, č.p. 5522, 722 00 Ostrava 22. Informace: Zuzana Běhalová, . Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 14 500 Kč Ostatní pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur Bezpečnostní pracovník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Na Rovince 862, Ostrava - Hrabová, Kontakt: emailem nebo telefonicky, , Náplň práce: , - ostraha průmyslového objektu, - kontrolní činnost osob na vrátnici, - jednoduchá administrativa na PC, - práce v nepřetržitém provoze, 12-hodinové směny, , Jste náš člověk, když:, - jste trestně bezúhonný, - jste zdravotně způsobilý, - vlastníte Osvědčení o profesní kvalifikaci 68-008-E výhodou, - jste spolehliví a samostatní, , Co můžeme nabídnout?, - zaměstnání ve stabilní mezinárodní společnosti, - hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou, - místo pracoviště: průmyslová zóna Ostrava - Hrabová, - mzdové ohodnocení 87,- Kč/ hod. + příplatky, - nástup nejlépe ihned, , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na dopravu, po odpracovaném roce stravenky, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Securitas čr s.r.o. hrabová, Na Rovince, č.p. 862, 720 00 Ostrava 20. Informace: Lenka Hušťová, +420 725 814 010od8do15hod.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Silnice nebo spíše tankodrom? Nejhorší cesta v kraji je na Opavsku

Medvěd hnědý

Medvěd, staronový hit Beskyd. Viděli ho u Smrku

De La Rosa střídá ve Vítkovicích Gregorc

Ostrava – Angažmá švédského hokejového obránce Erika de la Rosa ve Vítkovicích trvalo jen několik měsíců.

AKTUALIZUJEME

Dva zaměstnanci ostravské firmy byli popáleni při explozi barelu

Do průmyslového provozu v ulici Na Valše v Ostravě-Přívoze spěchali v pondělí dopoledne hasiči a zdravotníci, když tam byli hlášeni zranění po výbuchu chemikálie. 

Rektorem Ostravské univerzity je opět Jan Lata

Pětašedesátiletý Jan Lata bude i další čtyři roky rektorem Ostravské univerzity. V pondělní volbě neměl protikandidáta.

Stagnující ostravské letiště: změna strategie!

To, že Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově prohrává na celé čáře boj s polskou konkurencí, ví v regionu prakticky každý, kdo chce někam cestovat.  

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT