U NÁS DOMA

Tělocvična v suterénu polikliniky v Ostravě-Hrabůvce je plná dětí. Asi třicet malých bojovníků se zde pod pečlivým dohledem tří trenérů seznamuje se základními technikami japonského bojového umění aikido…

Musím si dát pozor, abych se vyhnula označení bojový sport, neboť aikido nelze označit za sport, neboť nemá žádná pravidla. A ani se v aikidu nekonají žádné soutěže, turnaje, žádná mistrovství. Filozofie aikida není o soupeření, ale o spolupráci. Není o touze vyniknout a předvést svoji sílu… Ačkoliv to může znít jako klišé, je opravdu o klidu, harmonii a smíření.

Nejde o první kroužek, kam jsem své dvě děti přihlásila. Bohužel vždy jsme narazili na nějaký problém. Na rozdílný přístup k tréninku, i vnímání toho, co jednoho může bavit, a druhého naopak nudit. Aikido navštěvují zatím půl roku a od první návštěvy neztratily ani špetku z prvotního nadšení. Naopak. Ještě více si oba aikido oblíbili na srpnové letní škole v Trojanovicích. No a já jsem ráda, že se učí sebeobraně v pravém slova smyslu.

Prozíravá filozofie

Sama jsem pacifista, nemám ráda žádné zbraně. A líbí se mi, že posláním aikida není přesně mířenými údery protivníka zranit, ublížit mu, zničit ho, ale unavit.

Zakladatel aikida Morihei Ueshiba, který údajně ovládal několik bojových technik, včetně japonského šermu, k této moudrosti dospěl osobním poznáním. A své žáky pak od první poloviny 20. století učil, že je lépe soupeře úhybnými technikami unavit a obrátit tak jeho vlastní sílu a energii proti němu samému.

Což se zvláště v dnešní době ukazuje jako neuvěřitelně prozřetelná myšlenka. Představa, že by některé z mých dětí, byť v sebeobraně, způsobilo někomu újmu na zdraví a svoji nevinu pak muselo dokazovat u soudu, je fakt strašná.

Poděkování

Chtěla bych tímto článkem poděkovat všem trenérům aikida, Sportovního klubu policie Ostrava, kteří se věnují tréninku dětí jak v tělocvičně polikliniky v Ostravě-Hrabůvce, tak i jejich kolegům z tělocvičny ve Varenské ulici v Moravské Ostravě.

V měsíci říjnu jim probíhají nábory pro nové členy aikida starší 15 let. Ukázková hodina proběhne v úterý 4. října v již zmíněné tělocvičně ve Varenské ulici v Ostravě. Protože ale nábory probíhají celý říjen, volně přístupné budou i všechny další tréninkové hodiny v tomto měsíci. Více informací k tréninkům získáte na www.aikido-ostrava.cz, nebo přímo u vedoucího oddílu Kamila Kozáka na mobilním čísle 603 361 225.

Další akcí, kde můžete dokonce porovnat bojové umění aikido s různými bojovými sporty, jsou Slavnosti bojových umění, které se konají 16. října v hale míčových sportů TJ Mittal Ostrava ve Varenské ulici.

ŠTĚPÁNKA RUDINSKÁ

Příspěvek zveřejněný na straně U NÁS DOMA v tištěném vydání Moravskoslezského deníku v pondělí 3. října.Na straněU NÁS DOMA dostávají prostor naši čtenáři pro své postřehy, názory, reportáže.Přidejte se k nim i vy.

Napište nám svůjpříspěvek k dění v Ostravě na reporter.ostravsky@denik.cz(poštovní adresa redakce Moravskoslezský deník, U nás doma, Mlýnská 10, 701 11 Moravská Ostrava).