Týden do svátku svatého Martina začínají první obchodní řetězce v Moravskoslezském kraji naskladňovat i se svátkem neodmyslitelně spojené jídlo. Nejdál jsou v tomto ohledu v Globusu, kde jako jediní mají kromě mražené husy už i čerstvou chlazenou.

Mražené versus chlazené

„Zájem o husí maso stoupá několikanásobně s touto příležitostí. Mražené husy jsou nyní součástí výhodné nabídky všech našich hypermarketů, akční cena za mraženou husu je 159,90 korun za kilogram. Do vyprodání zásob máme také chlazenou husu za cenu 249,90 korun za kilogram,“ řekla Deníku mluvčí Globusu Aneta Turnovská s tím, že ceny jsou totožné po celé republice.

Příklady cen v Česku (Kč za kg)
Mražená husa

Globus 159,90 
Kaufland 159,90
Chlazená husa
Globus 249,90
Lidl 219,90

Zájem o husy je velký také podle komunikačního oddělení Kauflandu. „V nabídce máme od středy 1. listopadu mraženou husu za 159,90 korun za kilogram a mražená husí stehna a prsa za 329,90 korun, jejichž původ je polský a maďarský,“ uvedla Renata Maierl z Kauflandu. Od příštího týdne bude v Kauflandu k dostání také chlazená husa z Maďarska a nabídku doplňují svatomartinská vína.

VIDEO: Recept na voňavou svatomartinskou husu

Zdroj: Youtube

Svatomartinský sortiment

Od příštího týdne pak svou nabídku o svatomartinský sortiment rozšíří také další řetězce. „Zákazníci si od pondělí 6. listopadu mohou zakoupit husí stehna za 429,90 korun za kilogram, prsa za 429,90 korun za kilogram i celou husu za 219,90 korun za kilogram, které nabízíme chlazené a odebíráme je z Maďarska a Polska,“ sdělila tisková mluvčí Lidlu Iveta Barabášová. Na svatého Martina už budou v Lidlu k mání i svatomartinská vína.

Hlavním hitem trhů v polském Zabełkówě bylo dušičkové zboží
PŘEHLED CEN: Lidé z Ostravy berou trhy v polském Zabełkówě útokem. A nejen oni

Ve stejný den začne „husí týden“ také v Albertu. „Svatomartinské husy se budou prodávat převážně chlazené, a proto je máme v nabídce až bezprostředně před svátkem,“ uvedl ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček s tím, že husy budou pouze v hypermarketech, a to do vyprodání zásob. Rovněž v Tesku a Penny Marketu se husy podle mluvčích objeví v nabídce od pondělí. Poslední tři řetězce však cenu husy z konkurenčních důvodů odmítly uvést. Inzerována bude v letácích.

Akční leták Kauflandu s nabídkou svatomartinských hus:

Akční leták Kauflandu s nabídkou svatomartinských hus.Zdroj: Repro: Kaufland

Vše napovídá tomu, že hus letos bude v obchodech víc než loni. „Loni byla bohužel situace ovlivněna ptačí chřipkou, v letošním roce jsme ale zásoby ještě navýšili. Stejně jako je to s českým kaprem na Vánoce, i husy se prodávají v největších objemech právě před svátkem svatého Martina,“ doplnil Jiří Mareček z Albertu.

Husa v Polsku

A jak to vypadá s nabídkou hus v polském příhraničí? Deník navštívil několik prodejen Dino, kde prodavačky uvedly, že tato tradiční svatomartinská pochutina není k mání. „Toto u nás nevedeme,“ paušalizovala nabídku na všechny prodejny tohoto řetězce prodavačka v Chalupkách. Zájemce o husu nepochodí ani v obchodě centrum handlowe Krzyžok v obci Godów.

Restaurace Pizza Coloseum připravila Svatomartinskou husu, která je součástí Svatomartinských hodů, 8. listopadu 2019 v Ostravě.
Kuriozita z Ostravy: husí hody s nádechem Itálie

Jediným – a mezi Čechy nejoblíbenějším – řetězcem, který nyní husu nabízí, je Biedronka. Chlazená husí prsa jsou v tomto řetězci k dostání za avizovanou „supercenu“ 5,99 zlotých na 100 gramů, tedy v přepočtu na koruny a kilo asi za 328 korun (při kurzu 5,48).

I v „nárazníkové“ prodejně v obci Hořice (Gorzyce) za Chalupkami, Zabélkowem a Olzou, která je pro mnohé Čechy nejblíž a jiný jazyk a poznávací značky vozidel zde mnohdy ani nevidíte, je prozatím zásob víc než dostatek.

Další možnosti nabízí větší hypermarkety dál od hranic. Například v řetězci Auchan je kilogram mražené husy k dostání za 29,99 zlotých, tedy asi za 164 korun.

Návštěva polské Ratiboře. 29. října 2023.
VIDEO: Nejen za nákupy. Polský klenot kousek od hranic láká i k výletům