V rámci osvětové akce Dej si střeva dohromady budou otevřené dveře na gastroenterologii pro všechny zájemce, kteří mají pocit, že jejich zažívání není v pořádku.

Prostřednictvím této osvětové akce chtějí lékaři upozornit na vzrůstající počet nových pacientů s těmito záněty a podchytit jejich léčbu včas. V Ostravě mohou zájemci navštívit od 9 do 13 hodin Centrum péče o zažívací trakt v Nemocnici Vítkovice.

„Pokud u sebe člověk zpozoruje některý z počátečních příznaků střevního zánětu, ať už chodí na toaletu příliš často, hubne, má teplotu a bolesti břicha, je dobré neodkládat návštěvu gastroenterologa," radí lékař Přemysl Falt z Centra péče o zažívací trakt v Nemocnici Vítkovice.

Jak doplnil, nemoc se projevuje hlavně u mladých lidí do 35 let, postihuje ale i děti. Česká republika navíc patří mezi země s vyšším výskytem těchto onemocnění a v posledních letech jich přibývá (42 tisíc v roce 2012 oproti 30 tisícům z roku 2005).

Zánětlivá onemocnění střev, mezi něž patří Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, zasahují nejčastěji mladé lidi do 35 let. Až čtvrtina pacientů však uslyší tuto diagnózu už před svým dvacátým rokem a nemoc se nevyhýbá ani kojencům a předškolákům.

Idiopatické střevní záněty jsou chronická imunitně podmíněná onemocnění. Při ulcerózní kolitidě je zasaženo pouze tlusté střevo, v případě Crohnovy nemoci může být postižena jakákoli část trávicí trubice. Jsou to onemocnění na celý život a nejsou vyléčitelná. Při včasném zahájení léčby jsou však dobře léčitelná.