„Rekonstrukce je u konce. Vrací se nový, krásnější a komfortnější Akord!!!" Těmito slovy nyní ohlašují z Ostravy-Jihu, že už od začátku září začne opět fungovat jejich dům kultury v Zábřehu, který se otevře po pět měsíců trvajících opravách.

A jak by také nebyl krásnější, když za jeho rekonstrukci zaplatí město Ostrava 120 milionů korun. Stav Akordu byl po desítkách let využívání takový, že si větší opravy skutečně zasloužil. Proměnou prošel hlavní vstup, vestibul, chodby a schodiště. V suterénu vznikla nová prostorná šatna. Od listopadu vznikne elegantní prostorná šatna v suterénu a zcela nový bude také prostor hotelu a klubu.

Akord: podezřelá cena

Co chystá KD Akord po svém otevření? Pro následující měsíce je připraven pestrý kulturní program návštěvníci se mohou těšit na Komediograf, Partičku, Divadlo Sklep či na Lukáše Vaculíka a Kateřinu Hrachovcovou v komedii Básník a kočka nebo na Báru Hrzánovou v divadelní hitovce Hrdý Budžes. „Na Slet bubeníků dorazí také David Koller, v rámci Večera s rockovými muzikály vystoupí Kamil Střihavka a Bára Basiková a do Akordu si přijede zahrát a zazpívat také Anna K s kapelou," říká ředitelka kulturního domu Darina Daňková. Slavnostní otevření je pak naplánováno na 19. listopadu.

Zádrhel je ale trochu s cenou zakázky, jež patří mezi projekty, kterými se od počátku roku zabývá i protikorupční policie. Její mluvčí Jaroslav Ibehej Deníku řekl, že se vyšetřovatelé věcí pořád zabývají a vše je stále v procesní fázi prověřování. Více to komentovat nechtěl.

Problém může spočívat v tom, že vysoutěžená cena rekonstrukce Akordu je jen velmi lehce pod odhadní cenou projektu, ačkoliv je v dnešní době běžné, že se takovéto zakázky dají vysoutěžit za výrazně nižší peníze, než s jakými se původně počítalo.

Hlavní zúčastnění ale dávají od otázky na toto téma ruce pryč, jako by to byl pověstný horký brambor. „Problematika zadávání a plnění veřejných zakázek na rekonstrukci budov společností Dům kultury Akord i DK Poklad jako samostatných obchodních společností je čistě v kompetenci těchto společností," vysvětluje mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Starosta obvodu Ostrava-Jih Karel Sibinský, který je i v dozorčí radě Akordu, se také tváří, jako by se samotnou zakázkou neměl vůbec nic společného. „DK Akord nepatří do vlastnictví obvodu, ale města. Ani já, ani náš městský obvod jsme nebyli do soutěže zapojeni, a proto nemám žádné informace o přípravě a průběhu celé akce. Na tuto otázku musí odpovědět paní ředitelka Daňková," tvrdí Sibinský.

Přečtěte si také: Dokončí po patnácti letech v Hošťálkovicích kulturák?

Podle Dariny Daňkové zvítězila ve výběrovém řízení firma s nejnižší nabídkovou cenou, která splnila všechny zákonem stanovené podmínky. „Zadavatel výběrového řízení nemůže zasahovat do rozpočtu, který firmy předkládají," konstatuje Darina Daňková a dodává, že o průběhu vyšetřování zakázky nemá žádné informace.

Poklad: návrat „Tchasu"

Co chystá KD Poklad po svém otevření? Dům kultury poklad se teprve začíná rekonstruovat a práce skončí až na konci příštího roku. Přesto se Ostravané už nyní mohou těšit na to, jak v modernizovaném objektu bude probíhat plesová sezona 2015, divadelní představení a koncerty. Otevřen má být také nový Hudební klub.

Žádnou rekonstrukcí či zásadní opravou neprošel za padesát let své existence ani porubský Dům kultury Poklad. A zatímco v Akordu se nyní finišuje, tady proměna brzy začne. Podle jednatelky Pokladu Radany Zapletalové dojde k úpravám v interiéru i exteriéru.

„Znovu ožije společenský sál. Do nového se obleče divadelní sál, změnou projde také restaurace s kuchyní. Všechny sály, učebny a přednáškové místnosti budou vybaveny novými technologiemi. Řekla bych s nadsázkou, že nezůstane kámen na kameni," přibližuje Radana Zapletalová.

Oprava Pokladu má být hotova na konci příštího roku. V tomto případě je vysoutěžená cena ve srovnání s Akordem ukázkou, jak lze skutečně v současnosti ušetřit značné sumy oproti původním plánům. Samotná rekonstrukce by totiž měla stát bez daně necelých 145 milionů korun, přičemž odhadní cena projektu byla dokonce o sto milionů vyšší.

I tady se ale může objevit zádrhel… Zakázku na rekonstrukci Pokladu totiž vyhrálo sdružení firem Unistav, Prominecon CZ a Bytostav. Posledně zmiňovanou společnost přitom nedávno získal ostravský podnikatel Václav Daněk, který ji vzápětí přejmenoval na Ridera Stavební.

Václav Daněk je přitom „dobře" známý především díky své bývalé stavební firmě Tchas (někteří její lidé už pracují v ex-Bytostavu pozn. redakce), která realizovala hned několik velkých zakázek pro Ostravu a nechvalně se proslavila tím, že si kvůli vícepracím nakonec účtovala mnohem více peněz, než měly zakázky stát. Neblahou vzpomínkou na Tchas je i rozpraskaná dlažba na Masarykově náměstí a v jeho okolí.

Starosta Poruby Lumír Palyza, který je obdobně jako Sibinský nejen hlavou obvodu, pod kterou daný kulturák spadá, ale i členem dozorčí rady společnosti, jež ho spravuje, se rovněž tváří, jako by neměl s celou zakázkou vůbec nic společného.

„Výběrové řízení na firmu, která by měla rekonstrukci Domu kultury Poklad provádět, realizovalo statutární město Ostrava, které má rovněž renovaci celého objektu na starosti. Informace o ceně projektu vám tedy podá město Ostrava nebo jednatelka společnosti DK Poklad Radana Zapletalová," podotýká Lumír Palyza.

Má tedy Poklad nějak ošetřeno, aby nakonec ještě neprodělal? „Co se týká navýšení ceny zakázky, nemohu vyloučit, že nevzniknou objektivní příčiny, které povedou ke změně ceny díla. To je, zejména při rekonstrukcích, běžné. Samozřejmě budeme dbát spolu s technickým dozorem stavebníka, autorským dozorem a koordinátorem BOZP, aby případné změny ceny byly oprávněné a v souladu s projektovou dokumentací," reaguje závěrem Radana Zapletalová.

Městský kulturák oprava by spolkla skoro dvě miliardy korun
Nejen Poklad a Akord. Pořádnou opravu by potřeboval jako sůl i Dům kultury města Ostravy stojící v ulici 28. října v centru Ostravy. Jenže zatímco u prvních dvou přijde nový kabát „jen" na částku převyšující sto milionů, proměna hlavního kulturního stánku města by byla řádově dražší.

„V roce 2008 nechal investiční odbor zpracovat záměr na rekonstrukci a dostavbu Domu kultury města Ostravy. Ten obsahoval mimo jiné i všechny podmiňující investice, jako přeložky sítí, omezení stávajících provozů, nároky stavby na energie, všechny technologie, technické parametry, dopravu či parkování. Celkové náklady stavby bez daně byly vyčísleny na 1,7 miliardy korun," uvedla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Jelikož se podle ní nepodařilo získat dotační titul, který by městu pomohl s financováním této náročné akce, další příprava byla zastavena.