Divadla, plesy, koncerty a další akce pravidelně hostí Dům kultury Akord v Ostravě-Zábřehu. Ročně ho navštíví zhruba čtvrt milionu lidí. Teď si dá ale na pět měsíců pauzu. Čeká ho totiž stěžejní část poměrně náročné rekonstrukce, za kterou město celkově zaplatí zhruba 120 milionů korun.

„První část rekonstrukce Akordu byla zahájena loni v srpnu. Upravovaly se prostory, kam návštěvníci nechodí, takže to nemělo vliv na provoz kulturního domu. Teď už se ale budou modernizovat i veřejně přístupné části, takže budeme muset na nezbytně nutnou dobu zavřít," řekla Deníku ředitelka Akordu Darina Daňková.

Sníží podlahy

Druhá etapa rekonstrukce zábřežského kulturáku odstartuje hned po Velikonocích a potrvá až do konce srpna. Podle mluvčí ostravského magistrátu Andrey Vojkovské projde zásadní proměnou vstup do budovy, vestibul, chodby a schodiště. „Dále vznikne zcela nová prostorná šatna v suterénu. Modernizováno a doplněno bude osvětlení, ozvučení a divadelní technologie, vymění se původní elektroinstalace. Zcela nový bude také prostor restaurace a klubu," upřesnila Vojkovská.

Ředitelka Darina Daňková považuje za nejnáročnější část rekonstrukce vybudování zmíněně šatny, která bude sloužit pro návštěvníky celého Akordu. Kvůli ní se budou muset v suterénu dokonce snížit podlahy o zhruba třicet centimetrů.

„Se šatnou půjdeme až tam, kde jsou dnes střeva celé budovy všechny inženýrské sítě. Ty se musí přeložit," vysvětlila Darina Daňková s tím, že rekonstrukce Akordu už byla nezbytná. „Pomůže nám vyřešit řadu technických problémů, se kterými jsme se potýkali."

Uvnitř ale bude moderně zařízen tak, aby odpovídal potřebám jednadvacátého století.

Původní charakter budovy, postavené na konci padesátých let minulého století ve stylu Sorela, má zůstat zachován i po rekonstrukci. Objekt ale bude moderně zařízen tak, aby odpovídal potřebám jednadvacátého století.

Pikantní na celé rekonstrukci je, že tento projekt patří mezi devět investic města Ostravy, kterými se nyní zabývá protikorupční policie. Dále mezi ně patří třeba stavba Komunitního centra v Mariánských Horách a Hulvákách, dva úseky cyklostezky podél Ostravice nebo probíhající stavba Prodloužené Porážkové ulice v centru Ostravy.

Podklady k nim, tedy i k Akordu, si protikorupční policie vyžádala na začátku letošního roku. Prověřuje je kvůli podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a také pro zneužití pravomoci úřední osoby. Vyšetřování stále probíhá.

„Omlouvám se, ale k této věci nebudeme poskytovat žádné informace," vyjádřil se v minulém týdnu k průběhu vyšetřování Jaroslav Ibehej, mluvčí protikorupčního útvaru. Mluvčí města Vojkovská i ředitelka Akordu Daňková pak shodně konstatovaly, že o vyšetřování nemají bližší informace, nicméně průběh rekonstrukce to neovlivňuje.