V rámci festivalu Cirkulum proběhne světová premiéra velkolepé podívané s názvem Létající Citadela. Vůbec poprvé v historii České republiky budou akrobaté létat na horkovzdušném balonu! Tento mezinárodní projekt má plánované dvě premiéry – první ve čtvrtek 6. 6. a druhou 7. 6. při západu slunce ve valech Slezskoostravského hradu.

Na projektu Létající Citadela pracují umělci z Běloruska, Slovenska, Itálie i České republiky. Jedinečné představení je doprovázeno emotivní živou hudbou s unikátním aranžmá od věhlasného slovenského skladatele Miro Tótha.

Utkání 2. kola nadstavby první fotbalové ligy, skupina o titul: Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav, 11. května 2024, Ostrava. Fanoušci Baníku.
Baník spustil prodej permanentek. Jak se změnila cena? A co evropské poháry?

Tento ambiciózní projekt realizuje nově založená ostravská společnost BoCirk společně s pražskou Feel the Universe Circus Company.

„Cítím, že Látající citadela je pro obě company velkou výzvou, a to s ohledem na náročnost v rámci příprav realizace, technické složitosti a sloučení všech účinkujících s technickým a podpůrným týmem, který na Létající Citadele pracuje. Pevně věřím, že vše budeme moci zrealizovat v plné své kráse a poetické atmosféře a Ostrava se zapíše do historie tím, že poprvé v České republice létali akrobaté na horkovzdušném balónu. Nejdůležitější je, aby vyšlo počasí, protože na něm závisí vzlet horkovzdušného balónu. Moc se na Létající citadelu těším – na hudbu a na romanticko-poetickou atmosféru, která vždy k festivalu patří. Tohle jsou pro mne okamžiky, které mne osobně dojímají. Už jenom ta představa,“ říká principál Václav Pokorný.

Ilustrační foto.
Ten člověk snad nemá kosti. Neskutečný jogínský výkon v kontejneru v Ostravě

Celý projekt je realizován s mezinárodní účastí. Diváci uvidí například Romana Zabelova, který dokončuje doktorandské studium na pražské HAMU, kde se zabývá tématem akustického a amplifikovaného akordeonu. Mimo jiné je součástí projektu Spitfire Company a Orchestru Berg s názvem Tak tiše až. Dále skvělá italská performerka a akrobatka Gaia Santuccio, která studovala cirkusovou školu ve Španělsku, Švédsku a Anglii. A také stojí za zmínku známý slovenský hudební skladatel Miro Tóth, oceněný Radio Head Awards v letech 2017, 2019, 2023 v kategorii Nahrávku roku – experimentální hudba.

Myšlenka létání na horkovzdušném balónu se zrodila v hlavách dvou předních českých novocirkusových performerů, Alžběty Tiché a Jana Jiráka, během jejich cest po Evropě. Společně vytvořili námět pro Létající Citadelu, a následně se Jan Jirák ujal celkové režie. Alžběta Tichá spolu s Gaiou Santuccio připravily akrobatické choreografie. Roli vypravěče ztvární Martin Zbrožek, hudebník a herec. V hudební sekci dále působí dvojice Kryštof Krása na melodické nástroje a Tomáš Jirák jako skvělý instrumentalista. Ani o hudební půvab nebude v Létající Citadele nouze, a to díky virtuózní zpěvačce Klaudii Korbely.

Rainbow Run 2024 v Dolní Oblasti Vítkovic, 25. května 2024, Ostrava.
Desátý ročník Rainbow Festu v DOV hýřil barvami a skvělou náladou

Pojďme se vrátit do doby, kdy balóny tiše létaly a akrobatky na nich ladně artikulovaly svými těly. „Veronique Gougat jsme poznali ve francouzském Barnave v létě roku 2023. Prašné klestí a vůně borovic zastřešující malebnou vesničku v horách a dřevem pobitá cirkusová bouda o velikosti plnohodnotného divadla tyčící se hrdě na vrcholu kopce pouze doplnily autenticitu jejího projevu. Mluvila tiše a v jejích laskavých očích jí jiskřila úspěšná akrobatická minulost. Dozvěděli jsme se, že horské cirkusové centrum, s atmosférou starodávných chrámů, bylo celé postaveno a realizováno z jednoho zdroje. Představení na balónu.

Veronique je totiž první vzdušnou akrobatkou, umělkyní, která bez jištění vzlétla zavěšena na visuté hrazdě z horkovzdušného balónu. Poetika a originalita jejího nápadu měla velké ohlasy a my bychom jí tímto chtěli vzdát hold,“ dodávají Alžběta Tichá a Jan Jirák.

Mládě siky vietnamského.
Opuštěná, nebo neopuštěná? Nezachraňujme zbytečně mláďata, která to nepotřebují!

Tento jedinečný zážitek, který se zapíše do historie nového cirkusu v České republice, byste si neměli nechat ujít. Přijďte se stát součástí magického okamžiku, kde odvaha a umění překonávají hranice přímo před vašima očima. Buďte svědky historie, buďte součástí Létající Citadely!

Světové premiéry projektu Létající Citadela se uskuteční 5. a. 6. června při západu slunce ve valech Slezskoostravského hradu. Projekt je součástí festivalu Cirkulum, které letos proběhne ve dnech 5. až 9. června na a v okolí Slezskoostravského hradu. Více informací na www.cirkulum.cz