Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novinky v zoo: Daří se odchov unikátní poloopice, nadějně to vypadá i u supů

/FOTOGALERIE/ Ostravská zoo má opět důvod k oslavám. Po několika neúspěšných porodech se konečně daří odchovat mládě komby Garnettovy. Jedná se o jedno ze čtyř mláďat, která se za poslední rok narodila na celém světě!

11.3.2014
SDÍLEJ:

Komba GarnettovaFoto: Zoo Ostrava, P. Vlček

"Mládě přišlo na svět už koncem loňského roku, pravděpodobně těsně před Vánocemi. Jelikož ale nechceme samici rušit a jakkoli do odchovu mláděte zasahovat, vstupují ošetřovatelé do expozice pouze na nezbytně nutnou dobu, aby zde umístili potravu a průběh odchovu s napětím pozorují raději zpovzdálí," uvedla mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Komba Garnettova (Otolemur garnetti) je noční poloopice vyskytující se v Somálsku, Keni, Tanzánii a na Zanzibaru. Váží okolo 800 g. Do kombího jídelníčku patří ovoce a bezobratlí (hmyz nebo měkkýši), ale jsou schopni ulovit i drobnější obratlovce. Pochutnají si i na míze stromů. V přírodě zatím tento primát není kriticky ohrožen, ale tak jako ostatní druhy trpí lidskou rozpínavostí, zejména přeměňováním krajiny na zemědělskou půdu. Vzhledem k nočnímu způsobu života existuje o tomto druhu jen malý počet výzkumů.

Doposud podle jejích slov neproběhla ani žádná veterinární kontrola, takže se ještě neví, zda se jedná o samičku či o samečka. 

"Rodiče se ale o svého potomka příkladně starají, takže věříme, že odchov historicky prvního mláděte této noční poloopice v Zoo Ostrava bude nakonec úspěšný," dodává Kalousková.

Několik záběrů ze života kombí rodiny najdete na videu zde.

Noční expozice

Rodiči mláděte je devítiletá samice Ellie a sedmiletý samec Sid.

"Ellie je v zoo od roku 2008, kdy jsme s chovem komb začali, dovezena byla ze Zoo Plzeň. Sida jsme získali v roce 2012 ze Zoo Bratislava. Přestože v přírodě samice pečuje o potomky sama, jsou v zoologických zahradách chovány komby v páru a samec zůstává ve společné expozici i v době porodu a následné péče o mládě," uvedla dále Kalousková.

Návštěvníci mohou kombí rodinu vidět v noční expozici, která je situována v zadní části pavilonu Tanganika. Princip noční expozice spočívá v obrácení světelného režimu – během noci je zvířatům svíceno jako ve dne a naopak ve dne jsou navozovány světelné podmínky noci. Zvířata s noční aktivitou jsou tak přirozeně aktivní a návštěvníci je mohou pozorovat během dne.

Dramatické chvíle v odchovu orlosupích mláďat

V plném proudu je v Zoo Ostrava i hnízdní sezóna orlosupů bradatých. Oproti minulému roku, kdy se nepodařilo odchovat žádné mládě, to i přes dramatické okamžiky letos vypadá mnohem nadějněji.

V ostravské zoologické zahradě jsou chovány dva páry těchto majestátních dravců. „Starší a zkušenější pár, který v minulých letech úspěšně odchoval již pět mláďat, snesl na přelomu roku dvě vejce. Vyklubala se z nich zdravá mláďata, přičemž jedno je v péči chovatelů a druhé mládě u svých rodičů," řekla mluvčí a dodala, že u orlosupů dochází často k případům, kdy silnější mládě usmrtí to slabší, proto chovatelé při první kontrole jedno z vajec odebrali.

Mládě orlosupaTrable nezkušenějšího páru

Velký příběh letos zažil i druhý, méně zkušený ostravský pár orlosupů. Tato dvojice své mládě ještě nikdy úspěšně neodchovala. Koncem prosince samice snesla do hnízda jedno vejce. „Rozhodli jsme se jej nechat na hnízdě a pečlivě sledovat, co se bude dít, abychom konečně zjistili příčinu problémů rodičů s odchovem," přiblížila Kalousková.

Přestože byli oba rodičové z nové situace viditelně rozrušení, žádné známky agrese vůči právě vylíhnutému orlosupovi nejevili a samice se dokonce sama pokusila mládě několikrát nakrmit.

„Naprostý klid jsme se snažili zachovat i v okolí voliéry, proto byl několik dní uzavřen přístup do této části areálu. Krmení mláděte se opakovalo denně v pravidelných tříhodinových intervalech, mládě bylo vitální a pár měl konečně nakročeno k prvnímu úspěšnému odchovu," popsala na závěr Šárka Kalousková.

Bohužel v odpoledních hodinách čtvrtého dne života mláděte došlo zatím z neznámé příčiny k jeho úhynu.

Námluvy u supů

Ve voliéře supů bělohlavých v ostravské zoologické zahradě je v těchto dnech rovněž pořádně rušno. Mezi šesti ptáky se utvořily dva páry, které se intenzivně páří a staví hnízda.

Sup bělohlavý„Supi bělohlaví žijí v přírodě v početných koloniích. Po několikaletém úsilí se podařilo malou kolonii vytvořit i v ostravské zoo. Skupina čítající šest ptáků obývá prostornou voliéru, která byla vybudována v roce 2006 v blízkosti pavilonu indických zvířat. V ní probíhá v tomto období velmi intenzivní příprava na hnízdění," popsala supí dvoření, stavění hnízd a páření mluvčí ostravské zoo.

Jeden ze dvou párů je zkušený a funguje už řadu let. Samec se samicí v minulých letech společně odchovali pět mláďat. „Jedno z nich jsme po dohodě s koordinátorem Evropské plemenné knihy v listopadu loňského roku jako historicky první mládě supa bělohlavého poskytli pro vypuštění do volné přírody v Bulharsku v rámci repatriačního programu probíhajícího v pohoří Stara Planina," sdělila Šárka Kalousková.

Druhý pár tvoří mladá samička, o kterou se uchází devítiletý samec ze Zoo Münster. „První náznaky vzájemných sympatií se u nich projevily už v loňském roce, nicméně teprve letos u nich hnízdní aktivita propukla v plné míře společně postavili hnízdo a pravidelně se také páří. Vzhledem k nezkušenosti a poměrně nízkému věku zejména samice budeme napjatí, jak jejich snažení dopadne," uzavřela mluvčí. 

Autor: Tereza Pintérová

11.3.2014
SDÍLEJ:
Kariérní týden na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava.
3

Studenti v Ostravě se připravují na budoucí kariéru

Ilustrační foto.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Při pohledu na šplhající nákladní speciál běhal lidem mráz po zádech.

Jeřáb, který havaroval na Dlouhých Stráních, půjde pod vodu

Přípravné práce při vyprošťování havarovaného autojeřábu na dolní nádrži hydroelektrárny Dlouhé Stráně již začaly. Vedou je hasiči spadající pod skupinu ČEZ, kterým asistují profesionální jednotky ze Šumperku.

Obžalovaní v kauze levně prodaných pozemků stanuli před soudem

Okresní soud ve Frýdku-Místku včera zahájil hlavní líčení osmi obžalovaných osob v případě, kdy radní Frýdku-Místku měli v roce 2009 postupně převést pozemky na soukromé uživatele. Na tom by nebylo nic k údivu, ovšem dle státního zástupce Ladislava Hradila byly pozemky prodány pod tržní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení