Někdo pije alkohol na zlepšení nálady, někdo ho má jako pochutinu. Podle Richarda Mohyly, odborníka na závislosti, však může dlouhodobá konzumace jakéhokoli druhu alkoholu vézt k vážným problémům s játry. Včetně cirhózy (chronické onemocnění jater, při němž jsou jaterní buňky postupně nahrazovány vazivovou tkání, pozn. red.). „Pití alkoholu je vždy problém a záleží na motivaci. Každý ji má jinou,“ říká adiktolog Richard Mohyla.

Útěk od problémů

Motivací k pití alkoholu může být cokoli. Třeba u žen to může být postavení ženy jako takové ve společnosti. „Ženy musí zvládnout více rolí najednou. Jedná se především o kombinaci péče o domácnost, děti a v neposlední řadě toho, že chce vypadat dobře,“ vysvětluje expert.

Kamila před hubnutím a po něm
Ubrala alkohol a smažené, přidala pohyb. Kamila zhubla a vypadá jako modelka

Potvrzuje to i matka tříletého syna Romana S. „Od té doby, co jsem se stala matkou, se občas po náročném dni s dítětem těším na večerní sklenku vína. Tento pocit těšení se na víno jsem však před mateřstvím neměla. Nicméně nejde o každodenní záležitost,“ říká.

Alkoholismus je i u dětí

Muži mají k pití alkoholu většinou jinou motivaci. „Ještě jsem se nesetkal s tím, že by měl muž jako spouštěč péči o děti. Muži většinou požívají alkohol, protože jim chutná nebo kvůli neshodám v manželství. Případně po odchodu do důchodu zažívají pocit nudy, to je u žen ale stejné,“ říká Mohyla. K alkoholu však netíhnou pouze dospělí, ale i mladiství a dokonce děti.

Podívaná na lidi, kteří neznají míru v pití, nebývá hezká.
Alkoholové rekordy: Někteří přeborníci je jako zázrakem přežili, jiní zemřeli

„Rizikové období je zhruba od 12 let věku, kdy u dětí dochází k celé řadě hormonálních a vývojových změn. Tělo se s takovou zátěží velmi špatně vyrovnává. Děti v tomto věku mají často potíže s prospěchem ve škole, chodí za školu a začínají mít i konflikty s rodiči nebo vrstevníky, což velmi významně zvyšuje náchylnost k alkoholu, která může vést až k závislosti,“ vysvětluje adiktolog.

U mladistvých je ale léčba alkoholu složitější, jelikož v tom nevidí problém. "Ten začíná až v dospělosti, kdy alkohol začne negativně ovlivňovat jejich osobní i pracovní život," uzavírá Richard Mohyla.