„Začínali jsme na pivech, posléze přešli na panáky. V každém podniku něco. Celkem tak šest sedm drinků na osobu,“ popsala studentka dějin umění na Filozofické fakultě OU Linda Kořená (20). Na akci vyrazila s Emily, Vítkem, Petrou a Annou a náramně se všichni bavili.

Od šesté hodiny večer se ulicemi ostravského centra pohybovala spousta dalších studentských skupinek. Volaly a mávaly na sebe a naváděly se do lokálů, jimiž vedla soutěžní trasa: do Pivovarského domu, Radegastovny na náměstí, Reality Gaming Baru, hospůdky U Gustava či klubu Barrák.

„Já se celkem krotil, nějak jsem neměl chuť. Ale ostatní pařili fakt mohutně, bylo to luxusní,“ uvedl posluchač prvního ročníku oboru informační technologie na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO Petr Čačka (19). Ten také končil mezi posledními, bylo už po třetí hodině ráno…

Milan Baroš vlevo na snímku s Josefem Hušbauerem. Ilustrační foto ze zápasu Baník Ostrava - Slavia Praha, 30. září 2018.
Kapitán Baníku Baroš nenastoupí proti Karviné ani proti Plzni

Vítání prváků pořádala místní studentská organizace younie, a to už pošesté. Smyslem nebylo zlít se pod obraz, nýbrž seznamovat „bažanty“ s tou veselejší stránkou vysokoškolského života. A také jim ukázat místa, kde se v průběhu univerzitních let dá trávit volný čas s přáteli či o samotě.

„Stodolní jsme se vyhnuli obloukem záměrně. Nechtěli jsme totiž, aby se lidé rozutekli,“ poznamenal za organizátory Jakub Galia s tím, že letošní ročník trhal rekordy. Alkoholové tour se zúčastnilo na pět stovek mladých. A neobešlo se to bez následků, místy bylo opravdu „v alejích nablito“.

„Na žádném vítání prváků jsem nechyběl! Tentokrát to bylo zřejmě nejlepší. Má to historii a študáci si navzájem sdílejí své pařmanské zkušenosti,“ řekl Pavel Kutáč (25), jenž v tomto akademickém roce završí inženýrské studium informatiky na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO.

Ostravská kavárna Atlantik nabízí kávu, v jejíž pěně jsou natištěné fotografie.
Ostrava má nový kávový hit. Víte, co je selfieccino? Podívejte se

Vše vyvrcholilo afterparty v klubu Barrák, kde se vyhodnocovalo a proběhlo i pasování prváků na řádné studenty. Zněla živá muzika i rytmy z DJova mixpultu. „Tady to na celé čáře vyhrál Jägermeister. Ani nechtějte vědět, kolik se toho vypilo,“ konstatoval provozovatel podniku Marcel Palovčík.

Younie – doplňují studentský životNezisková organizace působící na VŠB-TUO a OU (nástupkyně místní Stavovské unie studentů – SUS) není jen o studentských pařbách. Aktivní dobrovolníci v jejich řadách pořádají sportovní i kulturní akce nejen pro vyskoškoláky, pomáhá univerzitám s jejich propagací a dává členům možnost zdokonalovat své schopnosti a získávat cenné zkušenosti. Organizuje také největší studentskou akci v tuzemsku – Majáles Ostrava – provozuje areál Minigolfu v Porubě či studentské rádio Kolej.

Ilustrační foto.
Muž chtěl skočit z lávky mezi obchodními středisky v centru Ostravy