Původní jeviště Slezskoostravského hradu bylo vybudováno před šesti lety jako provizorní. Nemělo herecké ani technické zázemí a po dostavbě hradní terasy ani dostatek prostoru. Kvůli tomu se loni na podzim začala budovat nová divadelní scéna pod širým nebem, která má být dokončena letos na jaře.

„Slib, který jsme dali návštěvníkům hradu, se podařilo dodržet. Amfiteátr si v celé své kráse budou moci prohlédnout už o Velikonočním jarmarku, který začíná16. dubna.Půjde o první jarní akci na Slezskoostravském hradě pro celou rodinu,“ řekl Karel Burda, ředitel společnosti Ostravské výstavy, která má hrad na starosti.

Všechna hradní představení tak bude moci sledovat téměř tisícovka sedících diváků – čtyřistapadesát na gabionových schodech a až pět set na židlích, které se budou podle potřeby přidávat.

close zoom_in Nové jeviště, které má sto čtyřicet čtverečních metrů, nezpříjemní život pouze divákům, ale také samotným účinkujícím. „Vzniklo za ním zázemí pro techniku, maskérna, dvě šatny se studenou i teplou vodou a sklady. Myslím si, že takové zázemí je v našich podmínkách nadčasové. Hercům a dalším účinkujícím bude určitě dobře sloužit dlouhá léta,“ sdělil Burda.

Když se představení na hradě konala dříve, museli účinkující využívat přiléhající prostory sklepa čarodějnic a příručního skladu, kde je sociální zařízení. Tyto prostory tak musely být pro veřejnost uzavřeny, což se návštěvníkům hradu nelíbilo.

„Stavba se nám povedla podle plánu. Jediným problémem bylo podloží ze sutě. I to se nám však podařilo vyřešit bez větších škobrtnutí,“ informoval Burda. Náklady na výstavbu činí přibližně sedm milionů korun. Nový amfiteátr je jednoduchou stavbou z kamene, která z horního nádvoří není téměř vidět. Střecha splývá s horním nádvořím a stavba je zaříznutá ve svahu.

Vstupní branou hradu prochází ročně na 150 tisíc návštěvníků. Konají se tam desítky akcí, od podnikových večírků až po velké kulturní události, jakými jsou Letní shakespearovské slavnosti nebo Colours of Ostrava.

LUCIE RUSKOVÁ