Chtěli jste si ráno pustit svůj oblíbený pořad a nešlo to? Tak to jste nejspíše zapomněli na velký třesk ve vysílání na Ostravsku, který byl nachystán na právě proběhlou noc. Kdo se včas nepřipravil, může mít od úterka problém s příjmem některých programů.

Právě Česká televize totiž v noci definitivně utnula celkem sedm analogových vysílačů velkého výkonu, mezi nimi i Hošťákovice. Diváci, kteří analogový signál dosud využívali, se už bez moderní televize, satelitu nebo set-top boxu neobejdou. „Analogové vysílání z Hošťákovic běželo už zhruba dva roky souběžně s digitálním. To byla dostatečně dlouhá doba na to, aby mohli lidé na digitální vysílání přejít,“ informovali z tiskového oddělení České televize. Další televize ukončí analogové vysílání z Hošťálkovic v průběhu listopadu.

Na blížící se konec analogu zareagovali i v obchodech s elektrem. „Měli jsme k tomu informace v našich prodejnách, dávali jsme je i do reklamních letáků. A mohu potvrdit, že poslední dobou stoupl prodej satelitů, ale hlavně set-top boxů, které jsou levnější,“ sdělil manažer prodejny s elektrem v ostravském Avion Shopping Parku Martin Havránek.

Přesto někteří lidé nebudou na přechod na digitální vysílání připraveni. Vyplývá to ze zkušeností z jiných krajů. „Zbývá vždycky řádově jedno až dvě procenta diváků, kteří nechali přechod na digitální vysílání na poslední chvíli. Z nich asi půl procenta zůstane bez televize," konstatoval národní koordinátor přechodu na digitální vysílání Zdeněk Duspiva.

Nepříjemně překvapeni mohou být po dnešní noci i lidé, kteří mají antény namířeny na vysílač Praděd. Jesenický Praděd dosud digitálně šířil jen programový veřejnoprávní balíček Multiplex 1 a Multiplex 3 s Primou Love. Nyní České radiokomunikace zahájily z Pradědu i digitální šíření Multiplexu 2, který zahrnuje programy TV Nova, Prima TV a TV Barrandov. A to na 53. kanále.

„Ke změnám jsme dělali velkou kampaň, ale může se stát, že ji někdo nezachytil. Když si lidé ráno pustí televizi a nepůjde jim, musí ji přeladit,“ uvedl Kamil Chalupa, mluvčí Českých Radiokomunikací. Doporučuje přitom, aby lidé 53. kanál naladili raději ručně než automaticky a vyhnuli se tak možnosti, že přijímač automaticky naladí kmitočty z nějakého vzdálenějšího vysílače. Pak by mohli mít s příjmem problémy.

„Diváci, kteří již nyní přijímali programy Multiplexu 2 ze vzdálenějšího vysílače, a nyní pro ně bude příjem z vysílače Praděd vhodnější, budou pravděpodobně muset vymazat z předvoleb dosud uložené programy a opětovně je naladit z nově spuštěného vysílače Praděd. Optimálně opět v režimu ručního ladění,“ dodal Chalupa. Podrobné kroky, co je třeba udělat a s jakými problémy se lidé mohou setkat, jsou zveřejněny například na www.digitalne.tv.

Z vysílače Praděd bude stále ještě možné sledovat analogové vysílání televize Nova. Bude ale vysílat na 50 kanále, na kterém dosud lidé chytali ČT1. Jen digitálně se bude v České republice vysílat od 30. června 2012.