„Politika, nemá-li nás zavést do pekla, nesmí být vedena bez skrupulí, stylem „účel světí prostředky“. A to ani v předvolební kampani. Andrej Babiš nemůže být náš prezident,“ napsal ostravský primátor.

Může jít o reakci na ostrou televizní debatu kandidátů v ČT i o reakci na osobní setkání primátora s Petrem Pavlem při jeho návštěvě v Ostravě. Spekuluje se také o tom, co může výsledek prezidentské volby udělat s budoucností hnutí ANO.

Rebelové z Ostravy: Babiše nebude volit ani hejtman Vondrák ani primátor Macura.
Rebelové z Ostravy: Babiše nebude volit ani hejtman Vondrák, ani primátor Macura

V diskuzi pak Tomáš Macura dokonce nevyloučil možnost, že by opustil hnutí ANO. „Pokud se ukáže, že nedělní vystoupení AB (Andreje Babiše) reprezentuje oficiální nebo většinový názor v hnutí, pak ano, červená linie byla v mém případě překročena,“ napsal na Twitter primátor Ostravy.

„Přimělo mě k tomu jednak vyjádření pana Babiše na tiskové konferenci bezprostředně po vyhlášení prvního kola voleb, zejména však jeho vystoupení v nedělní debatě v České televizi. V obou dvou projevil, že nemá schopnost spojovat společnost a zahlazovat příkopy, které v ní – i v důsledku jeho dosavadního působení – jsou,“ okomentoval svůj postoj Macura. „V obou projevech také zazněly výroky, které by demokratický státník evropského formátu za žádných okolností neměl vypustit z úst,“ dodal později pro Deník primátor Ostravy Tomáš Macura - více zde.

Exkluzivně v Deníku: co říkají osobnosti z Ostravy na 1. kolo volby prezidenta

„Vsadím se, že poslanecký klub ANO se rozštěpí a vznikne nová frakce, připravená spolupracovat s demokratickými stranami,“ napsal na Twitter bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. 

Možnost vzniku frakce potvrdil i hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec ANO Ivo Vondrák.

„ANO se hodně odklonilo od původního záměru vtáhnout do politiky osobnosti a dělat politiku pro všechny. A k tomuto bych se chtěl vrátit. Pokud v tomto v budoucnu nezískám podporu, pak bude čas odejít. Frakce je možná cesta, jak věci napravit,“ uvedl pro iDNES.cz Vondrák.