Halucinogenní pruhy u nádraží ve Svinově

Jedním z nejznámějších chodníků v Ostravě je jednoznačně ten ve Svinově. Psychedelický, halucinogenní, epileptický… takto nazývají chodník občané na sociálních sítích. Pruhovaný chodník tvořený z tmavých a světlých dlažebních kostek vytváří optický klam, který chodcům může způsobovat závrať. Podle architekta je ale vše v pořádku.

„Tento typ dlažby je u nás použit například na nádraží v Praze. Je také několik podobných v zahraničí,“ řekl před časem Deníku architekt Václav Filandr, jenž prostor navrhoval. A upozorňoval, že spojovací chodník mezi mosty a nádražím v Ostravě-Svinově měl být „jinak koncipovaný a krytý“. I přes nespokojené reakce občanů ale dlažba zůstala v pruhovaném provedení a chodník tak poutá pozornost už více než deset let.

Náměstí SNP, Ostrava-Zábřeh

Začátkem října se na Facebooku objevila fotografie chodníku, na němž dělníci doplnili chybějící dlažební kostky ručně provedeným rýhováním v betonu v podobě mřížky. Taková oprava byla ale podle mluvčí Městského obvodu Ostrava-Jih Gabriely Gödelové pouze dočasným řešením.

Který z ostravských chodníků vám přijde nejkurióznější? Hlasujte v anketě pod článkem.

„Dlažba na náměstí SNP v Ostravě-Zábřehu byla bohužel ve větším rozsahu poškozena a dlažební kostky odcizeny. Vzhledem k nebezpečnému stavu daného chodníku, kdy vznikly značné nerovnosti a hrozilo riziko úrazu kolemjdoucích, bylo rozhodnuto o provizorním srovnání terénu s tím, že řádná oprava bude provedena po zakoupení nových dlažebních kostek,“ uvedla mluvčí. Malůvka na betonu už ale zmizela a nahradily ji kostky, které navázaly na již položenou dlažbu.

Odpočinková zóna na Masarykově náměstí, Moravská Ostrava

O chodníku v oddychové zóně na Masarykově náměstí jsme informovali v průběhu září. Betonové plochy, které jsou obrostlé trávníkem, mají sloužit jako chodník. Lidem na obdélnících ale nevychází kroky a okopávají si na něm špičky bot. Místo toho, aby se chodci soustředili na to, zda mají dělat velké či malé kroky, raději si krátí cestu po trávě podél betonových ploch. Podle mluvčí Magistrátu města Ostravy je místo dlouhodobě určeno a nabízeno k zástavbě.

„Jedná se o dočasnou stavbu. Byla zde vytvořena zelená plocha, kdy chodníky měly být využívány omezeně. V této souvislosti byla zvolena tato designová forma zadláždění, která vědomě nerespektuje délku kroku a vede ke zpomalení a možnosti využít plochu k odpočinku,“ obhajuje podobu cesty Gabriela Pokorná, mluvčí magistrátu.

Ulice Železárenská, Ostrava-Mariánské hory a Hulváky

V Železárenské ulici vznikla v létě 935 metrů dlouhá cyklotrasa. Souběžně s ní je veden i chodník v zastavěné části města od ulice 1. máje po Mrštíkovu. Uprostřed pruhu pro cyklisty však zůstal sloup veřejného osvětlení, který musí jezdci na kolech objet.

„Vzhledem k významnému pokrytí místa inženýrskými sítěmi nebylo možné umístit sloup mimo trasu cyklostezky, ani jej umístit jinde tak, aby byly dodrženy parametry pro osvětlení. Pokud by byl sloup osvětlení vynechán, důsledkem by byl vznik neosvětleného místa,“ uvedla k tématu mluvčí Gabriela Pokorná. V červnu byl na sloupu veřejného osvětlení pouze asi padesát centimetrů dlouhý pruh, který na překážku upozorňoval. V současné době je výstražnou nálepkou pokrytý nejen sloup, ale i malý ostrůvek kolem osvětlení.


Nahrává se anketa ...