Koaliční vyjednávání se rozběhla hned včera. Primátor Tomáš Macura Deníku řekl, že preferuje pokračování současné čtyřkoalice složené z jeho hnutí ANO, Ostravaku, KDU-ČSL a ODS. Nevyloučil však, že by se do vedení mohli dostat i Piráti, a to místo některé z nynějších koaličních stran. Možná je i pouze trojkoalice ANO, Ostravak a KDU-ČSL.

Ve hře je i koalice složená pouze z ANO, Ostravaka a KDU-ČSL.

PŘEHLED ZASTUPITELŮ (A JEJICH TVÁŘE) PODLE VÝSLEDKŮ VOLEB NAJDETE POD ČLÁNKEM.

O novém vedení města by podle Macury mohlo být jasno do konce týdne, pak by měly vznikat i koalice ve velkých městských obvodech. I v Porubě, na Jihu či ve Slezské Ostravě dominovalo hnutí ANO, Ostravak pak dosáhl na vítězství v Moravské Ostravě.

Ostravská radnice. Ilustrační foto.
Zajímavosti z voleb v Ostravě aneb Věděli jste, že…


Vítěz voleb: Tomáš Macura
Současný primátor Ostravy dokázal nejen obhájit čtyři roky staré vítězství, kdy šel do voleb jako neznámá tvář, ale náskok hnutí ANO na ostatní tentokrát ještě výrazně zvýšil. Částečnou roli mohlo sehrát i to, že „má mobil na Babiše“, v očích voličů ale určitě bylo důležitější, že město pod jeho vedením v uplynulém období fungovalo, a tak ani političtí protivníci nemohli v kampaních na Macuru vytáhnout žádnou špínu.

Volební štáb ANO v Ostravě. Na fotografii vlevo hejtman moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, vpravo primátor Ostravy Tomáš MacuraZdroj: Deník / Pavel Sonnek

Poražený voleb: Adam Rykala
Kariérní politik z Ostravy-Jihu si bude muset hledat jinou práci. Bývalý poslanec a místostarosta nejlidnatějšího obvodu dovedl svým politikařením ostravskou ČSSD na úplné dno. Na velké radnici skončila poslední, přičemž Rykalovi těsně uniklo křeslo zastupitele.

Na Jihu se sociální demokracie do zastupitelstva nedostala vůbec! Propadákem skončila i sázka na Jiřího Paroubka a jeho kandidaturu do Senátu. Sečteno podtrženo – po takovém výprasku by se měl Rykala raději přestěhovat za Paroubkem do Prahy.

Skokani voleb: Piráti na palubě
Volební štáb Pirátů,  Sádrový ježek, Moravská OstravaZdroj: Deník / Radek LukszaLoňský úspěch v parlamentních volbách i předvolební průzkumy jim dávali velkou naději. Přesto stále visel otazník nad tím, zda Piráti skutečně dokáží oslovit větší počet voličů i v krajské metropoli. Jak vidno, chytli dobrou vlnu a jsou rovnou v pěti lidech na palubě ostravské radnice, prosadili se i v dalších obvodech.

Pozitivní na jejich úspěchu je, že se v jejich dresu do zastupitelstva dostali lidé pod čtyřicet let, kteří umí sbírat hlasy mladších voličů, již se dříve o volby moc nezajímali.

Volební štáb Pirátů,  Sádrový ježek, Moravská Ostrava
Piráti v Ostravě: Potlesk pro dvouciferné
Volební štáb ANO v Ostravě. Na fotografii Tomáš Macura
Primátor Ostravy Tomáš Macura by chtěl pokračování nynější koalice

Prohlédněte si 55 zastupitelů Ostravy

Takto by mělo podle výsledků víkendových komunálních voleb vypadat nové zastupitelstvo města.
(*Pro zvětšení na obrázek klikněte.)

Zdroj: Deník

Volební víkend a jeho dění v kraji jsme sledovali zde:

Online reportáž