Koaliční vyjednávání se rozběhla hned včera. Primátor Tomáš Macura Deníku řekl, že preferuje pokračování současné čtyřkoalice složené z jeho hnutí ANO, Ostravaku, KDU-ČSL a ODS. Nevyloučil však, že by se do vedení mohli dostat i Piráti, a to místo některé z nynějších koaličních stran. Možná je i pouze trojkoalice ANO, Ostravak a KDU-ČSL.

Ve hře je i koalice složená pouze z ANO, Ostravaka a KDU-ČSL.

PŘEHLED ZASTUPITELŮ (A JEJICH TVÁŘE) PODLE VÝSLEDKŮ VOLEB NAJDETE POD ČLÁNKEM.

O novém vedení města by podle Macury mohlo být jasno do konce týdne, pak by měly vznikat i koalice ve velkých městských obvodech. I v Porubě, na Jihu či ve Slezské Ostravě dominovalo hnutí ANO, Ostravak pak dosáhl na vítězství v Moravské Ostravě.


Vítěz voleb: Tomáš Macura
Současný primátor Ostravy dokázal nejen obhájit čtyři roky staré vítězství, kdy šel do voleb jako neznámá tvář, ale náskok hnutí ANO na ostatní tentokrát ještě výrazně zvýšil. Částečnou roli mohlo sehrát i to, že „má mobil na Babiše“, v očích voličů ale určitě bylo důležitější, že město pod jeho vedením v uplynulém období fungovalo, a tak ani političtí protivníci nemohli v kampaních na Macuru vytáhnout žádnou špínu.

Volební štáb ANO v Ostravě. Na fotografii vlevo hejtman moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, vpravo primátor Ostravy Tomáš Macura

Poražený voleb: Adam Rykala
Kariérní politik z Ostravy-Jihu si bude muset hledat jinou práci. Bývalý poslanec a místostarosta nejlidnatějšího obvodu dovedl svým politikařením ostravskou ČSSD na úplné dno. Na velké radnici skončila poslední, přičemž Rykalovi těsně uniklo křeslo zastupitele.

Na Jihu se sociální demokracie do zastupitelstva nedostala vůbec! Propadákem skončila i sázka na Jiřího Paroubka a jeho kandidaturu do Senátu. Sečteno podtrženo – po takovém výprasku by se měl Rykala raději přestěhovat za Paroubkem do Prahy.

Skokani voleb: Piráti na palubě
Volební štáb Pirátů,  Sádrový ježek, Moravská OstravaLoňský úspěch v parlamentních volbách i předvolební průzkumy jim dávali velkou naději. Přesto stále visel otazník nad tím, zda Piráti skutečně dokáží oslovit větší počet voličů i v krajské metropoli. Jak vidno, chytli dobrou vlnu a jsou rovnou v pěti lidech na palubě ostravské radnice, prosadili se i v dalších obvodech.

Pozitivní na jejich úspěchu je, že se v jejich dresu do zastupitelstva dostali lidé pod čtyřicet let, kteří umí sbírat hlasy mladších voličů, již se dříve o volby moc nezajímali.

Prohlédněte si 55 zastupitelů Ostravy

Takto by mělo podle výsledků víkendových komunálních voleb vypadat nové zastupitelstvo města.
(*Pro zvětšení na obrázek klikněte.)

Volební víkend a jeho dění v kraji jsme sledovali zde:

Online reportáž

Sčítání hlasů v Moravskoslezském kraji

OSTRAVA

Víte, jaké byly rozdíly ve volební účast oproti posledním komunálním volbám? Která strana zažila největší ústup ze scény a jací byli nejmladší i nejstarší kandidáti i zvolení zastupitelé? Podívejte se na náš stručný přehled zajímavostí a kuriozit zde.

07.10. 10:11

OSTRAVA

Kupčení s hlasy se neprokázalo  
Během komunálních a senátních voleb nebyly v Moravskoslezském kraji zaznamenány žádné vážnější problémy.

„V souvislosti s volbami jsme přijeli devět oznámení,“ řekla Deníku Zlatuše Vjačková z moravskoslezské policie. Několik případů se týkalo podezření na možné kupčení s hlasy. „Nic z toho se nepotvrdilo,“ řekla Vjačková s tím, že policisté situaci prověřovali přímo na místě. Další výjezdy souvisely s narušením pořádku, které měli na svědomí alkoholem znavení lidé.

07.10. 10:00

OSTRAVA

Okrsek 19003: dvacet voličů  
Sledovaný okrsek 19003 ve Slezské Ostravě, který proslul během lednové prezidentské volby tím, že v prvním kole nepřišel žádný ze 109 voličů, v komunálních volbách překvapil. Dorazilo dvacet ze 121 oprávněných voličů, což je podstatně více, než předpokládala starostka Slezské Ostravy Barbora Jelonková. Ta odhadovala, že odvolí pět až deset lidí - více zde

07.10. 00:10

Tímto příspěvkem se s vámi v tuto chvíli loučíme. Podrobné volební výsledky měst a obcí v Moravskoslezském kraje si můžete prohlédnout zde.

Celá on-line reportáž ZDE