Novinářům to ve středu řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

Hařovský, jak už Deník dříve informoval - zde, je mezi 12 bývalými radními městského obvodu Ostrava-Jih, kteří jsou obviněni kvůli dvěma zakázkám na údržbu zeleně v nejlidnatějším ostravském obvodě.

Radní podle policie při výběru firem jednali nehospodárně, a vznikla tak škoda desítky milionů korun. Dozorující státní zástupce Jan Sýkora Deníku řekl, že jde o dvě na sebe navazující zakázky z let 2007 a 2010. Zakázky získalo sdružení firem, a to i přesto, že další účastníci nabídli podstatně nižší cenu.

Hařovský vinu odmítá a proti obvinění podal stížnost. Klub zastupitelů ČSSD výměnu náměstka odmítl.

„Klub ČSSD vzal na vědomí stanovisko koaličních partnerů v zastupitelstvu města Ostravy. Členové klubu ČSSD ctí presumpci neviny a právo každého se obhájit. O výměně náměstka primátora proto neuvažujeme," řekl primátorův náměstek Lumír Palyza (ČSSD).

Primátor v reakci na rozhodnutí koaličního partnera uvedl, že sice doufal v jiné řešení ze strany ČSSD, na druhou stranu předpokládal, že se situace takto vyvine. Informaci o rozhodnutí klubu ČSSD obdržel přímo od náměstka Palyzy, který mu chce rozhodnutí klubu vysvětlit osobně.

Každopádně se vývojem situace podle primátora bude muset zabývat klub zastupitelů hnutí ANO.

Bývalí obvodní radní čelí obvinění ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě cizího majetku a hrozí jim až 12 let vězení, svou vinu vesměs odmítají.

Podle Macury výzva na výměnu náměstka nemá osobní charakter. „Musím říct, že mně osobně se s panem náměstkem Hařovským spolupracuje poměrně dobře. Na druhé straně je to vážné obvinění, které tady vzniklo. Je to obvinění z trestného činu zneužívání postavení veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. A ten případ, jak je popsán, je poměrně závažný," uvedl Macura. Podle něj by bylo něco jiného, kdyby šlo například o nedbalostní trestný čin. „V kontextu toho, že prvním a hlavním programovým cílem téhle koalice je skutečně efektivní a transparentní hospodaření s veřejnými penězi, tak nemůže tuhle věc přehlídnout," řekl primátor. Dodal, že ctí presumpci neviny, ale tuto situaci považuje za jiný případ. Hařovskému prý řekl, že na jeho místě by odstoupil.

ANO zároveň doporučilo ČSSD, aby nahradila svého radního Libora Grygara v případě, že se podle primátora potvrdí podezření, že nedodržoval předepsanou nemocenskou. „Je ve stavu dlouhodobě nemocných a vzniklo zde podezření, že by mohl zneužívat nemocenské dávky, ale toto se skutečně musí prověřit," uvedl Macura.

Grygar pochybení odmítá. ČTK řekl, že má kvůli cukrovce dlouhodobé zdravotní problémy. „Na všechny akce, kterých jsem se zúčastnil v době nemocenské, jsem měl vycházky. Ověřoval jsem si i u právníka, zda je toto možné," řekl Grygar. Uvedl, že během nemocenské měl už třikrát kontrolu a vždy bylo vše v pořádku.