Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Antimonopolní úřad udělil obvodu Ostrava-Jih pokutu

Ostrava -Tři sta tisíc korun z obecní pokladny možná padne na zaplacení pokuty, kterou udělil antimonopolní úřad Ostravě-Jihu. Obvod měl porušit zákon při zadávání zakázky na zimní údržbu komunikací. Radní s tím však nesouhlasí.

17.5.2011 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Pavel Sonnek

Když loni představitelé Ostravy-Jihu vybírali firmu, která se bude následující čtyři roky starat o zimní údržbu komunikací v obvodu, postupovali podle Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) diskriminačně.

Antimonopolní úřad proto radnici vyměřil třísettisícovou pokutu. Zatím nepravomocně, protože obvod se proti tomuto rozhodnutí odvolal.

Tendr za 13,5 milionů korun

 

Podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje Ostrava-Jih v tendru za 13,5 milionu korun podstatným způsobem ovlivnila výběr nejvhodnější nabídky. Antimonopolnímu úřadu vadilo, že zadavatel zakázky po uchazečích žádal, aby doložili certifikát SA 8000 nebo jiný rovnocenný dokument vydaný v členském státě Evropské unie. Ten držiteli dokladuje, že dodržuje práva svých zaměstnanců a poskytuje jim vhodné pracovní podmínky.

„Zadavatel ale nebyl oprávněn certifikát SA 8000 po uchazečích vyžadovat,“ namítl Rafaj.

Dodal, že Ostrava-Jih porušila zákon i při posuzování splnění kvalifikace. „U dvou uchazečů obvod konstatoval, že kvalifikace nebyla dostatečně prokázána, avšak pouze jednoho z nich požádal o dodatečné písemné vysvětlení předložených dokumentů, které následně uznal. Druhému uchazeči, společnosti Arbor Moravia, naopak tuto možnost nedal a ze zadávacího řízení ji vyloučil,“ popsal Rafaj.

Starosta: Soutěž byla v pořádku

Starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský (ČSSD) se proti rozhodnutí antimonopolního úřadu ohradil. Míní, že pokuta je nepřiměřeně vysoká k významu a ceně zakázky.

„Certifikát běžně vyžadujeme od firem, které vykonávají práci venku. Například při výběrovém řízení na údržbu zeleně jsme ho také chtěli. Nešlo ale jen o certifikát, firmy nedodaly ještě další doklady a nesplnily další podmínky,“ řekl Sibinský.

Je přesvědčen o tom, že parametry soutěže byly v pořádku.

„Dnes je běžné, že každá firma, která se umístí na druhém, třetím, čtvrtém místě, podává do Brna nějakou stížnost. Mají na to právo a nepřekvapuje mě to. Je to o střetu názorů, což je v pořádku. Ovšem výše té pokuty je šokující,“ konstatoval Sibinský s tím, že obvod podal právní rozklad a bude nyní čekat na to, co bude dál. Pokud nabude pokuta platnosti, znovu se obrátí na právníky a také škodní komise bude muset určit, kdo problém způsobil a je za něj odpovědný.

S výhercem jsou spokojeni i občané

Výše pokuty překvapila i místostarostu Jihu Radima Miklase (ODS). Tvrdí, že vyloučená firma měla v nabídce fatální nedostatky.

„Nedodala například certifikaci potřebné techniky a další. Vše jsme konzultovali s právníky, ti nám sdělili, že i kdybychom firmu vyzvali, aby potřebné doklady doložila, nic by to nezměnilo na výsledném pořadí uchazečů v soutěži,“ řekl Miklas.

Upřesnil, že zimní údržbu má v obvodu nyní na starosti sdružení firem A.S.A., které zakázku na čtyři roky vysoutěžilo za 11,3 milionu korun.

„Jsme s nimi spokojeni, také od občanů nebyly žádné stížnosti,“ tvrdí Miklas.

POSTŘEH AUTORKY:Kdo zaplatí „ty ty ty“?

Antimonopolní úřad čas od času udělá „ty ty ty“ a napaří pokutu i ostravským městským obvodům. Většinou za chyby, které obvodní
radní dělají při rozdělování veřejných zakázek.

Třeba před několika lety musely Radvanice a Bartovice zaplatit pětačtyřicet tisíc korun. Při výběrovém řízení na stavbu domu s pečovatelskou službou
obvodní radní nevyhlásili veřejnou obchodní soutěž. Udělat to ale měli.

Mariánské Hory a Hulváky v minulosti dostaly pokutu kvůli zakázce na výměnu oken. Hned dvakrát. Soutěž místní radní špatně zadali. Chyba je vyšla na osmdesát a padesát tisíc korun. I kvůli pokutě za rekonstrukci hošťálkovického kulturního domu musela radnice sáhnout do kapsy pro sto tisíc korun.

Teď je zřejmě na řadě Jih. Má zaplatit nebývale vysokou třísettisícovou pokutu za údajně nepovedenou zakázku na zimní údržbu cest a chodníků. Platit nic nechce, trvá na tom, že vše proběhlo, jak mělo, ohání se právníky.

Je možné, že s námitkami vedení Jihu uspěje, stát se ale může, že „solit“ nakonec bude, a nejenom v zimě. Stejně jako u sousedů, i tady zřejmě
přijde řeč na to, kdo za to může.

A jestli pokutu srovná viník ze své peněženky, či ji „zatáhne“ erár – tedy daňový poplatník. Po zkušenostech z minulosti se vsadím, že za „a“ to nebude.

Autor: Miroslava Chlebounová

17.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Ondřej Veselý
1 23

Hrozivý faul na Deje potrestán, podle hrubiána Veselého šlo o běžný střet

Praktičtí lékaři stávkovali, protestovali i lékárníci

/FOTOGALERIE/ Ordinace 160 praktických lékařů pro dospělé v okrese Ostrava zůstaly ve středu 18. října zavřené. Lékaři totiž stávkovali.

Zábavní park v Bílovci nebude. Projekt narazil u zastupitelů

O jediný hlas zastupitelé Bílovce na svém mimořádném úterním zasedání neschválili smlouvu s investorem pro výstavbu velkolepého zábavního indoor parku pro rodiny s dětmi.

Lidé možnost nákazy virem HIV stále podceňují. I na Ostravsku…

V Česku žije podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z konce srpna tohoto roku 3087 osob s diagnózou HIV. Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nemoci neobávají.

Hasiči ve Slovinsku trénují hašení přírodních požárů

Devět profesionálních moravskoslezských hasičů společně s kolegou z Olomouckého kraje vyrazilo do Slovinska. Tento týden se účastní teoretického a praktického výcviku zaměřeného na hašení požárů v přírodním prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení