U devíti velkých investic se místo konkrétních částek nakonec objevily nuly. Touto nečekanou změnou prošel těsně před prosincovým hlasováním v zastupitelstvu rozpočet Ostravy na letošní rok. Město se totiž rozhodlo, že si účelnost a cenu jednotlivých projektů lépe prověří.

Na černé listině se ocitly krytý aquapark v Ostravě-Jihu, druhá etapa rekonstrukce Městského stadionu ve Vítkovicích, projekt obnovy stadionu Bazaly nebo třeba rekonstrukce Nádražní ulice. Kdy se tyto investice do rozpočtu vrátí? Primátor Petr Kajnar říká, že je třeba zastavené projekty nechat postupně posoudit skutečně nezávislými firmami, což sice bude ještě chvíli trvat, ale může to ušetřit miliony korun.

„Teď se zabýváme těmi nejdůležitější investičními akcemi, které nás nejvíce trápí. Máme rozestavěný stadion ve Vítkovicích, pro jehož druhou etapu rekonstrukce se už revize projektu udělala. Zjistilo se, že tam je možné ušetřit zhruba čtyřicet milionů korun, takže o tom budeme dále jednat s autory toho původního projektu," přibližuje stav jedné z devíti „vynulovaných" investic primátor Kajnar.

Jasněji už má vedení Ostravy ve věci stavby nové atletické haly, která má vyrůst rovněž ve Vítkovicích.

Rekonstrukce atletického stadionu ve Vítkovicích.

Rekonstrukce atletického stadionu ve Vítkovicích.

Rada města v tomto týdnu přijala usnesení, podle kterého se už může začít soutěžit o dodavatele projektové dokumentace pro stavbu, která by měla stát do tří set milionů korun. „Projektant musí jasně vědět, že nemůže navrhnout něco, co by bylo sice exkluzivní, ale dražší," míní primátor.

Trojlístek takzvaně nejžhavějších investic, které jsou posuzovány prioritně, uzavírá stavba krytého aquaparku v Ostravě-Jihu. „Tady jsme našli dodavatele oponentského posudku k současnému projektu, který je nezávislý a neovlivněný vazbami na zdejší firmy. Ten teď řekne, kolik by měl aquapark stát, aby nešlo o zbytečně předražený projekt," dodává primátor Petr Kajnar .

Krytý aquapark dlouhodobě prosazuje obvod Ostrava-Jih, který už má projekt hotový, a teď tedy netrpělivě čeká na výsledek posudku. Podle aktuální dokumentace by stavba areálu přišla na půl miliardy korun, i když by podle starosty Karla Sibinského šla vysoutěžit za cenu kolem 350 milionů korun.

„Chápu, že chce město znát odpověď na to, kolik bude stát stavba aquaparku i jeho následný provoz. Pokud budou částky v pořádku, tak by se podle mě mohlo začít stavět ještě na konci tohoto roku," konstatuje starosta Sibinský s tím, že bude rád, když město celý projekt převezme a vysoutěží dodavatele stavby samo.

Šesticí dalších pozastavených investic s nulami se město bude podle investičního náměstka Jiřího Hrabiny věnovat postupně. Další z projektů, na které si nechá udělat oponentský posudek, vybere vedení Ostravy na začátku příštího týdne. „Do konce března bychom rádi měli všech osm projektů posouzených. Pokud se v nich najdou úspory, tak se nechají u každé investice přepracovat projektové dokumentace," dodává k tématu Hrabina.

Které investiční akce mají v rozpočtu nulu?

>> II. etapa rekonstrukce Městského stadionu Ostrava-Vítkovice

>> Atletická hala Vítkovice

>> Krytý aquapark Ostrava-Jih

>> Stadion Bazaly

>> Venkovní areál krytého bazénu v Ostravě-Porubě

>> Rekonstrukce Nádražní ulice

>> Rekonstrukce Kulturního domu v Ostravě-Hošťálkovicích

>> Revitalizace bytového domu v Ostrčilově ulici

>> Parkovací dům Ostrava-Jih

K TÉMATU:

Míčovna místo zbouraného „zimáku" nebude

Jen co vedení města dořeší pozastavené projekty na atletickou halu, stadion ve Vítkovicích či na Bazalech, má radnice připravený záměr stavět další sportovní stánek. Jde o takzvanou míčovnu, ve které by se hrál basketbal, volejbal nebo třeba futsal. Původní plán byl, že by tato nová hala vyrostla na území po bývalém zimním stadionu Josefa Kotase v centru Ostravy.

„Nechali jsme si na to udělat posudek, podle kterého by se však na tuto plochu míčovna nevešla. Budeme pro ni tedy hledat jinou lokalitu. Jednou z možností je její umístění do oblasti u ulice Pavlovovy v Ostravě-Zábřehu," uvedl primátor města Ostravy Petr Kajnar.

Hala pro míčové sporty, ve které by se hrály ligové zápasy, by stála zhruba sto padesát milionů korun. Výhodou lokality u ulice Pavlovovy je dobrá dopravní dostupnost, ubytovací kapacity, například v modernizovaném hotelu Vista, a také stávající hala v daném místě, která by mohla sloužit k tréninku sportovců.