„Přítomnost lidských ostatků jsme očekávali, jelikož se nacházíme v historickém centru města, kde byl v roce 1585 zřízen hřbitov,“ uvedla vedoucí výzkumu Hana Theringerová. „Historické centrum bylo kdysi obehnáno hradbami, to víme z písemných pramenů, a ke hřbitovu byla později přistavěna kaple svatého Lukáše. Pohřbívalo se zde do 19. století,“ dodává.

Na výzkumu pracuje archeologické oddělení se sídlem v Opavě, které spadá pod Národní památkový ústav. „Máme tady jednoho technika, občas je tu kreslířka, spolupracuje s námi také ostravské muzeum. Kopáče si obstaráváme zejména z řad studentů, kteří si tady rádi vydělají,“ vyjmenovala Theringerová.

Objevené kosterní pozůstatky se po vyzvednutí dopraví do Opavy a dále pak na antropologický rozbor, který o pohřbených prozradí více. Výzkumníci našli kromě kosterních pozůstatků také keramiku při ústí Puchmajerovy ulice, kde byla umístěna první sonda. Její vyzvedávání skončilo v červnu. Podle odhadu, jehož správnost potvrdí expertiza, pochází z konce 13. století.

Nalezené kosti přitáhly pozornost mnoha místních i návštěvníků festivalu Colours of Ostrava. „Lidé mě velice překvapili, mají zájem, vyptávají se, fotí si to, což nás zase tak moc netěší, ale každopádně Ostravanům musíme přičíst k dobru, že se zajímají o svou minulost. Málokdy se setkáváme s negativními ohlasy,“ doplnila Theringerová.