Modernizace pavilonu E2 v Městské nemocnici Ostrava na Fifejdách probíhá za plného chodu všech dočasně přestěhovaných oddělení, první z nich už začínají fungovat v novém. A to doslova, nové jsou nejen zařízení, ale i samotné prostory počínaje vstupem a okny s dveřmi přes rozvody až po zateplení či třeba tolik žádanou klimatizaci. Vznikly i desítky nových místností.

Vlakové nádraží v Ostravě-Svinově. Provoz u Ostravy stál v pátek 11. listopadu dvě hodiny. ilustrační foto.
Černý pátek na železnici: Dvě hodiny stál provoz u Ostravy, vlak narazil do krav

„Klíčový pavilon naší nemocnice se zhruba stoletou historií má za sebou první etapu modernizace, která probíhala za plného provozu. V novém jsou zatím první dvě oddělení, anesteziologické (ARO) a chirurgické, jejichž pacienti dozajista ocení sociální zařízení v pokojích, nové interiéry i kompletně klimatizované prostory. Díky zmodernizovanému zázemí a novému vybavení se budou cítit podstatně komfortněji než v předchozích prostorách,“ slibuje ředitel MNO Petr Uhlig.

Snadnější provoz

Posun je to zejména pro oddělení ARO, které dosud sídlilo ve dvou původních pavilonech a provoz tak byl náročný. „Nové ARO je devítilůžkové, kapacita zůstává stejná, zásadně se ale mění uspořádání oddělení. Budeme na jednom patře s jedno- nebo dvojboxy a dvěma sesterskými velíny. Nové je také vybavení – ventilátory, monitory, pumpy, dávkovače i lůžka,“ říká primář ARO Cyril Kučera.

Zadržení zloději v areálu Vítkovice Machinery Group.
VIDEO: Kradli u Světlíka, ostravští strážníci je zadrželi na místě činu

„K celkové modernizaci chirurgie dojde po dokončení druhé etapy, díky které budeme mít k dispozici zmodernizovanou jednotku intenzivní péče a další standardní lůžkové oddělení. Do té doby bude chirurgie a traumatologie naší nemocnice poskytovat péči na redukovaném počtu intenzivních i standardních lůžek,“ doplňuje primář chirurgie Tomáš Mrázek.

Druhá část právě začíná

Stavební práce první etapy modernizace pavilonu začaly v dubnu loňského roku a stály přes 152 milionů korun. Zároveň už byla zahájena i druhá část modernizace.

„Zatímco ty první měsíce přinesly jen minimální změny v organizaci péče, teď je před námi období, které ji ovlivní bohužel více. Kvůli přesunům oddělení přijdeme o 25 chirurgických a 30 interních lůžek – dosud jsme jich měli 284, což se projeví také omezením příjmu a ošetření pacientů na interní příjmové a traumatologické ambulanci a také na urgentním příjmu. O změnách jsme informovali okolní nemocnice se žádostí o spolupráci,“ ujistil ředitel Petr Uhlig.

Kvůli chybějící kolektivní smlouvě jsou v Ecocoalu v Ostravě-Kunčičkách ve stávkové pohotovosti, 10. 11. 2022.
Stávková pohotovost: zpracovatelé strusky v Ostravě chtějí kolektivní smlouvu

Druhá část rekonstrukce bude stát přes 107 milionů korun a skončit by měla do dubna 2024. „V druhé etapě se nových prostor dočká chirurgická JIP, lůžková část interny i chirurgie,“ vysvětluje investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.