Podle entomologů je nejlepší beruškám, invaznímu hmyzu, vůbec nedovolit se do domů dostat. Klíčové je tedy utěsnění. Neotvírat okna ale není zrovna komfortní - nejspolehlivější jsou sítě.
Pokud je neodradíte sítí, odborníci radí už je pak nechat se usadit. Až se asijská slunéčka dostanou na jedno místo, tak je vysajte. Ideální doba je ke konci října.
Harmonia axyridis
Jde o nepůvodní a škodlivý druh Harmonia axyridis, který byl u nás poprvé zaznamenán v roce 1996. Maličký invazní predátor, přivezený z jihovýchodní Asie do sadů v Holandsku a Německu se šíří se rychlostí stovek kilometrů ročně. V Česku již téměř zdomácněl.
Ještě před zapnutím vysavače se doporučuje malá úprava. Před sacím zařízením je nutné vytvořit bariéru z ponožky, nejlépe ze silonky. Plní účel síta, se kterým je možné dál hýbat a zároveň chrání vysavač před úmorným zápachem, který se nese s tekutinou, kterou berušky vypouštějí. Běžně se jich na jednom místě nachází i dvě stě kusů a zápach pak může být velmi nepříjemný.
Co nefunguje?
Naopak pořízení tzv. odpuzovačů, ať už přírodních, nebo chemických, moc nepomáhá. Pud zazimovat je u nich tak silný, že zkrátka „přepochodují“ i ten nejvíc odporně zapáchající úsek. Stejně tak likvidace jednoho chumlu slunéček nezabrání tomu, aby do bytu nenalétávala další a další.
Všechny škvíry se zlikvidovat pravděpodobně stejně nepodaří. Slunéčka hledají sebemenší mezeru, cpou se do poměrně malých prostorů, nejčastěji to bývají třeba garnýže a žaluzie, kde přezimují - více zde.
Kromě nepříjemného poletování, vypouštění zapáchající tekutiny je přítomnost slunéček východních pro lidi nepříjemná i tím, že při styku s člověkem mohou kousnout.
A jak bojujete s beruškami z Asie vy?
Také vás na podzim trápí invaze čínských slunéček? Máte svůj fígl jak na ně? Podělte se o něj s našimi čtenáři zde.