Práce asistentů přepravy, kteří v Ostravě vykazují černé pasažéry a dohlížejí na pořádek v městské hromadné dopravě, není vůbec jednoduchá.

Takřka denně se dostávají do konfliktů s lidmi, kteří se nevhodně chovají v tramvajích, autobusech či trolejbusech. Nechybějí nadávky a výhrůžky. I proto je doprovázejí strážníci. Ti v případě vyhrocených situací nekompromisně zasahují.

Jako v případě, kterým se včera zabýval Okresní soud v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedl muž (48 let) z Ostravy. Letos v dubnu se na něj v tramvaji v Ostravě-Zábřehu zaměřili asistenti přepravy. Byl notně opilý, navíc se ukázalo, že nemá platnou jízdenku. Následovalo okamžité vykázání. Muž to nesl velmi nelibě.

Úřad práce v Ostravě. Ilustrační foto.
V Ostravě je nejméně lidí bez práce za posledních 20 let

„Byl agresivní, křičel, máchal rukama,“ popsal situaci strážník, který s kolegou asistenty přepravy doprovázel. Pasažér nakonec vystoupil. Na zastávce však v návalu vzteku kopl do tramvaje. Z ní vzápětí vystoupili strážníci a výtržníka požádali o předložení dokladů.

NADÁVKY, VÝHRŮŽKY

Odpovědí jim byly nepublikovatelné výrazy, po kterých agresivní násilník podle obžaloby hlídku napadl. Plival na ni, nechyběly ani výhrůžky. „Zabiju vás,“ křičel na ochránce zákona. Při následné potyčce utrpěl jeden ze strážníků středně těžké poranění ruky, které si vyžádalo téměř dvouměsíční nemocenskou.

„Byl hodně agresivní. Dokonce nás napadl i poté, co jsme ho spoutali. Takhle agresivního člověka jsem ještě nezažil,“ vzpomínal u soudu strážník, který u městské policie slouží šestnáct let.

Ilustrační foto.
Povolování staveb má výrazně zrychlit. Vláda chystá zavedení fikce souhlasu

TŘI PROMILE

Jak se ukázalo, opilému muži kolovalo v krvi tři promile alkoholu. Po zadržení a vystřízlivění odmítl vypovídat. Stejně se zachoval u včerejšího hlavního líčení. „Využívám svého práva a odmítám vypovídat. Jen chci říct, že to, co je mi kladeno za vinu, není pravda,“ řekl u soudu s tím, že vše vyprovokovali asistenti přepravy, kteří mu z tramvaje údajně vyhodili tašku.

„Pak jsem začal nadávat a bouchal jsem do tramvaje,“ hájil se. Je obžalován z násilí proti úřední osobě. Hrozí mu šest měsíců až šest let žaláře. Hlavní líčení bylo odročeno, obžaloba trvá na osobní účasti některých svědků.

K TÉMATU

Spolupráce funguje více než rokAsistenti přepravy fungují v Ostravě od loňského roku. Spolupráci s městskou policií, která asistenty pravidelně doprovází, si ostravský dopravní podnik (DPO) pochvaluje. „Spolupráce se osvědčila, budeme v ní pokračovat,“ uvedla mluvčí DPO Karolína Rycková. I díky přítomnosti strážníků většina konfliktních situací skončila bez vážnějších následků. „Za celou dobu naší spolupráce s asistenty přepravy nevznikla náročná konfliktní situace, která by nebyla na místě řešitelná. Všichni doufáme, že bude uniformovaný strážník i nadále vzbuzovat v občanech přirozený respekt, který zabrání mnoha nepříjemným či konfliktním situacím,“ řekla Michaela Michnová z ostravské městské policie.

Odvoz komunálního odpadu. Ilustrační foto.
Obce a města žádají revizi termínů skládkování odpadů
Ukázky některých volebních plakátů a billboardů v ostravských ulicích.
Začal „úklid“ tisíců plakátů z ulic Ostravy. Volební hesla zmizí do konce týdne