Vyskytnou-li se v kalendáři daného roku v pátky a soboty jakákoli „pěkná data" například pátek 7. 7. 2017 , matrikářky v Ostravě si mohou být jisté, že se jejich svatební diář záhy zaplní.

PORUBA

„V Porubě jsou momentálně na 7. 7. objednány tři svatby, stejně jako na sobotu 1. dubna, kdy je apríl. V sobotu 9. 9. bude ještě plněji, dosud projevilo zájem o toto datum už pět párů. Na 11. 11. ještě žádný záznam není," uvedl tiskový mluvčí městského obvodu Poruba Martin Otipka.

V létě se také řada obřadů přesouvá z obřadní síně radnice do exteriérů oddává senapříklad na porubském zámku, v třebovickém parku nebo v Třebovickém mlýně. Pokud se lidé chtějí vzít na vlastní zahradě, ani to nemusí být problém: podle zákona o matrikách lze obřad uskutečnit i na jiném vhodném místě. V minulosti se například konala svatba i v historické tramvaji u martinovských dílen DPO.

„Požadavků na obřad mimo obřadní síň je sice zejména na letní měsíce hodně, žádný z nich však zatím nepožadoval netypické místo, kde bychom zatím neoddávali," doplnila vedoucí porubského matričního oddělení Pavla Gregorová.

SLEZSKÁ OSTRAVA

„Sedm svateb bude v sobotu 1. 7. 2017 a stejně tak i v pátek 7. 7. 2017. Pokud jde o netypická místa, letos se uskuteční svatební obřady například v zoologické zahradě, na Dole Michal či na Slezskoostravském hradě," uvedla referentka agendy matriky Martina Božková z Úřadu městského obvodu Slezská Ostrava.

MARIÁNSKÉ HORY A HULVÁKY

„O uzavření manželství na našem úřadě zatím projevili snoubenci zájem k datu 17. 2. 2017. Na našem úřadě se koná zhruba 40 svateb ročně, takže neočekáváme ani v letošním roce žádný rapidní nárůst z důvodu atraktivního data, neboť tato data se objevují v každém roce a v posledních letech se to na počtu uzavřených sňatků na naší radnici nijak neprojevilo. Například 11. 11. 2011 v 11 hodin a 12. 12. 2012 ve 12 hodin, kdy o tyto termíny projevil zájem pouze jeden pár snoubenců," uvedla matrikářka Alena Michelová z Mariánských Hor a Hulvák.

OSTRAVA-JIH

Podle slov tiskové mluvčí Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih Martiny Gavendové je nutné termín uzavření manželství vždy rezervovat nejméně 14 dnů předem. „Letos zatím neregistrujeme žádost o uzavření sňatku na netypickém místě. Sňateční obřady probíhají nejčastěji v Komorním klubu na Velflíkově ulici v Ostravě-Hrabůvce, na Zámku v Ostravě-Zábřehu či v restauračních zařízeních," dodala Gavendová.

MORAVSKÁ OSTRAVA A PŘÍVOZ

„V našem obvodě se určitě budou konat svatby v Hotelu Imperial, kde již požadavky máme, stejně tak místem obřadu budou Komenského sady, Dolní oblast Vítkovic, Landek Park, dále Petřkovice a Lhotka doma na zahradě. A máme požadavek i na radniční věž," sdělila mluvčí centrálního obvodu Jana Pondělíčková.

Anketa

Na kterém místě v Ostravě si umíte představit svou svatbu?

Jan Homola, 23 let, Olbramice:

No, protože mám moc rád kavárny, tak v mém případě by to bylo Pikolo kafé.

Veronika Kubíčková, 20 let, Ostrava:

Já bych si představovala svatbu v kostele. Hned tady v kostele svatého Václava.

René Müller, 24 let, Ostrava:

Těžká otázka, nicméně jedno místo bych měl. Dolní oblast ve Vítkovicích.

Lucie Rožnovská, 21 let, Kozlovice:

V Ostravě rozhodně ne. Bylo by to u nás v Kozlovicích na louce Kolbeřák.