Čtou dnes rodiče dětem méně než dříve proto, že je pro ně snadnější pustit pohádku na CD v přehrávači a mít tak o starost méně? Audio knih přibývá jak v knihovnách, tak v obchodech jaký je tedy o ně zájem?

Podle Ivany Šťastné z pobočky Knihovny města Ostravy v ulici Opavské v Ostravě-Porubě už sice audioknihy nejsou úplně nové médium, dětské audioknihy jsou ale v knihovnách stále v menšině. „Nevím, jak často rodiče dětem čtou, ale jsem přesvědčena, že jim určitě místo toho nepouštějí často audioknihy. K nám se stále chodí půjčovat především klasické knížky, pro CD disky, které sice v nabídce máme, si až tak moc lidí nechodí," řekla Ivana Šťastná.

Internetových stránek zaměřených přímo na prodej audioknih dnes existuje několik. Jedna z nich, audioteka.cz, nabízí kolem pěti set knih jen z oblasti pohádek. Koupené knihy lze stáhnout i přes mobilní aplikaci přímo do tabletu či telefonu. Pak už stačí jen dítěti nasadit sluchátka a o pohádku před spaním je postaráno.

Podle obchodní manažerky společnosti audioteka.cz Elzbiety Molenda pokles zájmu o čtení kvůli audioknihám ale nehrozí. „Poslech mluveného slova naopak podporuje děti ve čtení a rodiče, kteří audioknihy poslouchají, naopak více dětem sami čtou. Kontakt při čtení je podle mě nenahraditelný a nemám žádné obavy, že by něco ohrozilo čtení dětem," poznamenala Elzbieta Molenda.

Samozřejmě že ideální by bylo, kdyby rodiče četli dětem sami a často, odpůrkyní audioknih však není ani Eva Katrušáková, zakladatelka a ředitelka neziskové společnosti Celé Česko čte dětem.

„I audioknihy obohacují vztah dětí k fikci a neskutečnu, velmi podobně jako klasické knihy. Mohou dokonce být i významným doplňkem třeba při cestách v autě, ale považuji za důležité, aby i poslech probíhal za přítomnosti dospělého," uvedla Eva Katrušáková.

Pokud má podle jejích dalších slov dítě na dosah moudrého staršího člověka, který mu může text doplnit či vysvětlit, dostane z toho mnohem více. „Jediné věci, které podle mě odvádí děti od čtení, jsou vizuální média, videa, videohry a podobně. Ani ty ale nejde označit za úplné nepřátele, pokud dítě dostává svou dotaci alespoň dvaceti minut čtení denně," dodala zakladatelka společnosti Celé Česko čte dětem.

Všechny tři ženy nám potvrdily, že se opravdu není čeho obávat. Audioknihy zatím primárně „obývají" autorádia, na noční stolky u dětských postelí stále patří klasické papírové knihy. Jak to však bude vypadat v příštích generacích, které už teď vyrůstají s audioknihou v povědomí, se můžeme jen dohadovat.

VOJTĚCH VEŘMIŘOVSKÝ